Hlavní stránka Kultura Festival skončil a zná své vítěze a oceněné pro tento rok

Festival skončil a zná své vítěze a oceněné pro tento rok

0

Letošní Zlínský Film Festival už se stává minulostí. 56. ročník nejstaršího festivalu svého druhu už zná vítěze. Také klapky jsou vydraženy, autogramy rozdány a v kině přicházejí na řadu poslední závěrečné titulky. A v uších fanoušků Richarda Müllera dozněly poslední tóny jeho písní. Po osmi dnech se život ve Zlíně opět uklidní.

Na slavnostním galavečeru byly dnes vyhlášeny filmy oceněné odbornými i dětskými porotami. Hned několik ocenění si odnesl film Abulele a stal se nejúspěšnějším snímkem letošního ročníku. To za nejlepší hraný film pro děti od dětské poroty, cenu od mezinárodní ekumenické poroty a diváckou cenu Zlaté jablko. Mezi oceněnými byly i filmy Osudu navzdory (Learn by Heart), Hřiště (The Pitch) a další. Dvacátý Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež dnes převzala Dagmar Havlová Veškrnová.

Letošní ročník byl zasvěcen dvěma velkým tématům. K 80. výročí od založení Filmových ateliérů složil festival hold filmovým velikánům. Mezi promítanými snímky se objevil Baron Prášil Karla Zemana, ale i Metráček nebo Kopretiny pro zámeckou paní od Josefa Pinkavy. Kromě tvorby bohatě zastoupené mezi promítanými filmy, jim bylo věnováno i několik pořadů.

Druhým tématem byly Dny francouzské kinematografie. Díky nim se nejen v kinech představil nezapomenutelný četník Cruchot v podání Luise de Funése. Na víkend pak ve Zlíně vystavili jeho voskovou napodobeninu společně s figurínou dalšího francouzského herce Jean-Paula Belmonda. Elegantní a romantickou Francii přiblížily návštěvníkům prodejní stánky s tamními specialitami.

K Film Festivalu už devatenáct let patří dražba uměleckých klapek. Letos se dražbou získalo rekordních 2 153 101 Kč. „Novinkou letošního ročníku byla elektronická dražba, ve které byla na aukčním portálu Aukro nabídnuta klapka od fotografa Jana Saudka,“ řekla mluvčí festivalu Kateřina Martykánová. Její cena skončila na 28 101 Kč. „Za nejvyšší částku byla letos vydražena klapka Jaroslava Němečka s názvem – Slon pro štěstí – za 60 000 Kč,“ doplnila Martykánová. Vybrané peníze poputují na podporu snímků studentů filmových škol a dalších začínajících studentů.

Ve festivalovém Zlíně nesmí chybět ani sport. Letos poprvé proběhli městem účastníci půlmaratonu. Stalo se tak v sobotu odpoledne. Téměř tisíc běžců se vydalo na tratě v délkách 10 km, 21 km, nebo ve štafetě 4x5km. Vítězem maratónu byl Pavlo Veretskyi, nejlepší čas na deset kilometrů měl Daniel Kögler. Štafetu vyhrálo družstvo Valachiarun.cz. V této disciplíně nechybělo na stupni vítězů ani kvarteto hokejistů PSG Zlín, které si doběhlo pro třetí místo.

Mezinárodní odborná porota pro hraný film

Cena Zlatý střevíček – za nejlepší hraný film pro děti pro režiséra a producenta: Náš svět / The World of Us (režie: YOON Ga-eun)

Cena města Zlína – za nejlepší dětský herecký výkon v kategorii hraného filmu pro děti: CHOI Soo-in za roli Sun ve filmu Náš svět / The World of Us (režie: YOON Ga-eun)

Zlatý střevíček – za nejlepší hraný film pro mládež pro režiséra a producentova filmu: Ochránce / Keeper (režie: Guillaume Senez)

Cena Miloše Macourka – za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii hraného filmu pro mládež: Hiba Atallah za roli ve filmu Superstar / The Idol (režie: Hany Abu-Assad)

Společná mezinárodní porota dětí a dospělých pro animovaný film

Zlatý střevíček – za nejlepší animovaný film pro režiséra: Orchestr / The Orchestra (režie: Mikey Hill)

Cena Hermíny Týrlové – cena pro mladého tvůrce do 35 let pro režiséra filmu: Pro maminku / About a Mother (režie: Dina Velikovskaya)

Mezinárodní dětská porota pro hraný film pro děti

Hlavní cena dětské poroty – za nejlepší hraný film pro děti pro režiséra a producenta: Abulele / Abulele (režie: Jonathan Geva)

Mezinárodní mládežnická porota pro hraný film pro mládež

Hlavní cena mládežnické poroty – za nejlepší hraný film pro mládež pro režiséra a producenta filmu: Hřiště / The Pitch (režie: Eduard Bordukov)

Mezinárodní odborná porota pro hrané evropské debuty

Cena Evropa – za nejlepší evropský debut pro režiséra a producenta: Rebelská unie / Rag Union Země: režie: Mikhail Mestetskiy)

Zvláštní cena poroty za nejlepší evropský debut pro režiséra a producenta filmu: Alen Huseyin Gursoy za roli Raufa ve filmu Rauf / Rauf (režie: Baris Kaya, Soner Caner)

Mezinárodní odborná porota pro soutěž studentských filmů Zlínský pes

Cena za TOP film Zlínského psa, jehož režisér bude odměněn cenou 1000 EUR: Furiant Země: CZE | Rok: 2015 | Režie: Ondřej Hudeček

Ceny udělované nestatutárními porotami:

Mezinárodní porota ECFA – Cena ECFA: Osudu navzdory / Learn by Heart (režie: Mathieu Vadepied)

Mezinárodní ekumenická porota

Cena ekumenické poroty: Abulele / Abulele (režie: Jonathan Geva)

Speciální uznání ekumenické poroty: Osudu navzdory / Learn by (režie: Mathieu Vadepied)

Divácké ceny

Zlaté jablko – nejúspěšnějšímu hranému filmu pro režiséra a producenta filmu: Abulele / Abulele (režie: Jonathan Geva)

Zlaté jablko – nejúspěšnějšímu animovanému filmu pro režiséra a producenta filmu: Tygr / (režie: Kariem Saleh)

Cena diváků Déčka nejúspěšnějšímu krátkému animovanému filmu pro děti pro režiséra a producenta filmu: Neříkej mi myšicko! / I am not a Mouse! (režie: Evgenia Golubeva)