Hlavní stránka Kultura Festivalová sobota se ponese ve sportovním duchu

Festivalová sobota se ponese ve sportovním duchu

0

DSC_0184

Druhý festivalový den přinese program pro děti i dospělé. Na své si přijde každý, kdo zavítá na Zlínský filmový festival. Od 9:00 jsou přichystány aktivity po celém Zlíně. Náměstí Míru bude patřit České televizi. Na zlínském zámku se návštěvníci podívají, jak funguje věda a výzkum. A při cestě se můžou zastavit ve Francouzské uličce na nějakou tamní specialitu. Chybět nebude ani festivalový půlmaraton, který odstartuje v 16:00.

Přehlídka filmů, která je nejstarší a největší svého druhu na světě, se letos zahalila do dvou velkých témat, která přináší do festivalového města eleganci a historii. Eleganci zde zastupuje Francie a její kinematografie. Druhé téma vzdává hold místním filmovým ateliérům, které letos slaví osmdesát let od svého vzniku, a jejich velikánům.

Sobotní program
9:00 – Věda nás baví

                Zóna her, zábavy a tvořivosti

Festivalový zámek

9:30 – Zlatá stuha – literární zóna ZFF

                Výtvarné a čtenářské dílny, besedy a semináře

14|15 Baťův institut

10:00 – Francouzská ulička

Prodejní ulička s francouzskými specialitami

Pěší zóna mezi náměstím Míru a tržištěm pod Kaštany

10:00 – Sportovní den s ČT

                Interaktivní program plný sportovních her – Hýbánky, StarDance, Půlmaratón

Náměstí Míru

10:00 – Festivalový sporťáček

                Největší sportovní náborová akce v zemi pro děti od 4 do 18 let

Stadion mládeže ve Zlíně

10:00 – Divadelní zóna Pegas Nonwovens

                Série divadelních představení

Divadelní zóna

10:27 – 17:00 – Parní vlak

                Trasa Otrokovice – Zlín – Vizovice

14:00 – Film Industry – Za školou

                Konference o filmové výchově

Kongresové centrum – malý sál

14:00 – 15:00 – Festivalový rodinný běh 1400 m

                Na rodinný běh jedině v „prestižkách“

Park Svobody

15:00 – Autogramiáda slavných osobností

                OZC Zlaté jablko

16:00 – Festivalový půlmaraton

                Jedinečný běh ulicemi města Zlína

Náměstí Míru

17:00 – Červený koberec

                Setkání hvězd FFZ s veřejností

Kongresové centrum

17:30 – Filmžurnál

                Talk-show přímo navazující na červený koberec

Kongresové centrum – atrium

18:00 – 21:00 – Tančení v ulicích

                Tancování salsy přímo na ulici – Salsa Zlín

U zastávky na rohu ulice Soudní

18:00 – Poslední trik Georgese Mélièse

                Divadelní představení Divadla Drak Hradec Králové

Kongresové centrum – Velký sál

20:00 – Čechomor

                Koncert oblíbené české kapely

Open Air Place, náměstí T. G. Masaryka

20:00 – Sebranka – jazz orchestra

                Koncert z cyklu Jazz na zámku

Zlínský zámek – nádvoří

Více informací o programu zde.

Filmové tipy Nočníku

Mikulášovy patálie – 10:40 – Malá scéna

Francie, Belgie

2009, Laurent Tirard

91 minut

Malý chlapec jménem Mikuláš si užívá idylické dětství. Má rodiče, kteří jej milují a kamarády, se kterými provádí různé lumpárny. Jednoho dne se však objeví něco, co mu může navždy změnit život. Od rodičů tajně zaslechne, že maminka je těhotná. Nic horšího si neumí představit. Brzy totiž budou mít nového člena rodiny, ze kterého se rodiče budou moct zbláznit. Mikuláš se bojí, že ho kvůli novému bratříčkovi opustí. Se svými přáteli začne přemýšlet, jak se dostat z této svízelné situace. Dětská fantazie nezná mezí, a tak není divu, že hoši plánují získat 500 franků, za které chtějí nechat dítě unést do džungle. Mikuláš však nakonec pozná, jak skvělé je být starším bratrem. Populární knižní příběhy Mikuláše, Kryšpína, Vendelína, Celestýna a ostatních se v roce 2009 poprvé od svého vydání dostaly na filmová plátna. Následovalo i pokračování Mikulášovy patálie na prázdninách (2014). Autorem předlohy je René Goscinny, francouzský spisovatel a humorista a scénárista kreslených seriálů postavou Asterixe.

Červený balónek – 10:40 – Golden Apple Cinema

Francie

1956, Albert Lamorisse

34 minut

Lyrický příběh o přátelství mezi malým pařížským chlapcem Pascalem a jeho červeným nafukovacím balónkem. Od chvíle, kdy se ti dva sejdou, sleduje divák s nesmírným zaujetím jejich příhody. Usmívá se jako chodci, pod jejichž deštníky schovává malý Pascal balónek před deštěm, má radost, když balónek pronásleduje a zesměšní přísného ředitele školy, chápe sympatie červeného balónku k modrému, napjatě prožívá s Pascalem pronásledování tlupou uličníků a společně s ním se mu chce zaplakat ve chvíli, kdy hladký povrch červeného balónku prorazí ostrý kámen a ten před jeho očima stárne, vráskovatí, splaskává a konečně pomalu a tiše umírá.

Četník ze Saint Tropez – 17:00 – Golden Apple CInema

Francie, Itálie

1964, Jean Girault

95 minut

Četník Cruchot slouží v zapadlé vesničce francouzských Alp velmi svědomitě. Zkrátka drží i svou sedmnáctiletou dceru Nicole. Když je za svou horlivost přeložen do slunného Saint Tropez, znamená to i pro Nicole zcela jiný život. Ale nový život čeká i jeho podřízené na četnické stanici, kterým Cruchotovým příchodem začíná vojna, o které se jim ani nesnilo. Snímek je začátek nejen veleúspěšné komediální „četnické“ série, ale i závratné kariéry francouzského komika Louise de Funèse.

Děda – 19:20 – Golden Apple Cinema

Česká republika

2016, Mejla Basel, Marta Santovjáková Gerlíková, Jiří Novotný

110 minut

K rázovitému valašskému Dědovi přijíždějí na prázdniny vnoučci z Prahy. Zaneprázdnění rodiče vysílají děti v dobrém úmyslu změnit jejich virtuální svět internetu, mobilů a tabletů. Na valašské vesnici totiž vše funguje trochu jinak. Ne, že by tu nebyl signál, ale místní obyvatelé zkrátka žijí po svém. Navíc pokud na půdě dědovy chaloupky naleznete zapomenutý poklad, který začne zajímat i zbytek vesnice, máte rázem jízdenku na tajemnou exkurzi historií starého Valašska od jara až do zimy.

Já, Olga Hepnarová20:30 – Golden Apple Cinema

Česká republika, Polsko, Francie, Slovensko

2016, Tomáš Weinreb, Petr Kazda

105 minut

Olga je složitá osobnost, která se zoufale snaží vymanit ze spárů bezcitné rodiny a společenských konvencí. Se svou odvážnou, spíše maskulinní vizáží se potlouká z jednoho zaměstnání do druhého, až nakonec skončí jako řidička nákladního auta. I přes určité citové vazby k ženám si nevytváří s žádnou z nich užší vztah. Namísto toho se dostává čas od času do konfliktů, při nichž beze slov dává průchod citovým výbuchům a jiným extrémním projevům chování. Černobílý snímek vypráví příběh o krátkém životě mimořádně osamělé mladé ženy, která se ve dvaadvaceti letech stane dne 10. července 1973 masovou vražedkyní ve chvíli, kdy najede pronajatým náklaďákem do skupiny lidí a osm z nich zabije.