Hlavní stránka Kultura Film laureáta výtvarnické ceny bude mít zlínskou premiéru

Film laureáta výtvarnické ceny bude mít zlínskou premiéru

0

zdroj: archiv produkce Ztracného případu

Jedinečný, kritiky oceňovaný film mladého režiséra Romana Štětiny Ztracený případ míří za Zlínskými fajnšmekry. Snímek letošního laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého pro talentované výtvarníky bude k vidění v úterý 17. března od 18 hodin v sálu A budovy 15 Baťova institutu. Pokud si zájemci vyzvednou vstupenky na recepci Krajské galerie na „čtrnáctce“, budou mít vstup zdarma

Tuto detektivku Roman Štětina vytvořil přestříháním epizod legendárního televizního seriálu, který se natáčel mezi lety 1968 a 2003. Zkoumá v něm hranice mezi filmovou postavou a hercem, který ji ztvárňuje. Prostřednictvím střihové skladby snímek tematizuje snahu filmového průmyslu zachovat oblíbenou postavu co možná nejblíže zažitému vzoru a diváckému očekávání. Součástí projektu je spolupráce s významným grafikem a tvůrcem československých filmových plakátů Zdeňkem Zieglerem. Ten pro Ztracený případ oživil a upravil svůj původní nepoužitý návrh filmového plakátu z roku 1977.

Roman Štětina se narodil roku 1986. Absolvoval humanistiku na Západočeské univerzitě v Plzni, poté Ústav umění a designu ve stejném městě a v současné době se věnuje studiu na Akademii výtvarných umění v Praze a na Städelschule ve Frankfurtu nad Mohanem. Nevěnuje se jen filmu, ale také dalším odvětvím umění, zejména zvuku. Ve svých instalacích pomocí videa, předmětů a zvuku ukazuje, jak smyslová zkušenost může zmást dojem z toho, co člověk skutečně vidí.