Hlavní stránka Kultura Filmový festival zakončí ocenění vítězů a koncert Richarda Müllera

Filmový festival zakončí ocenění vítězů a koncert Richarda Müllera

0

13308710_1343395322356870_8655949396907635342_o

Poslední festivalový den přinese kromě každodenního programu pro děti, prodejní uličky s francouzskými specialitami nebo výstavy Radost tvořit i slovenského zpěváka Richarda Müllera. Na slavnostním galavečeru budou vyhlášeny nejlepší filmy oceněné porotami. Filmová scéna posledního večera se bude točit nejen kolem dvou silných příběhů. První z nich bude snímek Filipa Renče Requiem pro panenku, který vypráví o dívce, která se nepřízní osudu dostane do ústavu pro mentálně postižené. Druhý, Dánská dívka, přinese dramatický  příběh muže z dvacátých let minulého století,  který byl přesvědčený, že v ženském těle by byl šťastným.

 

Páteční program

9:00 – Maxparáda

Zóna her, zábavy a tvořivosti

Festivalový zámek

10:00 – Výstava Radost tvořit   

Výstava výtvarných prací zrakově postižených dětí

Univerzita Tomáše Bati, U13, náměstí T. G. Masaryka

10:00 – Orbis Pictus Play Zlín

Unikátní výstava více než 60 interaktivních objektů

Zlínský zámek

10:00 – Film Industry – Nová, chytrá a ekonomická řešení pro film a video

Workshop organizovaný společností Europe Media Nest pro studenty audiovize

Kongresové centrum – malý sál

10:00 – Francouzská ulička

Prodejní ulička s francouzskými specialitami

Pěší zóna mezi náměstím Míru a tržištěm pod Kaštany

13:00 – Viva den

Interaktivní program generálního partnera ZFF

Náměstí Míru

14:00 – Divadelní zóna Pegas Nonwovens

Série divadelních představení

Divadelní zóna

16:00 – Film Industry – Paul Wells: masterclass

Masterclass s významným teoretikem v oblasti animace

Kongresové centrum – malý sál

16:00 – Autogramiáda slavných osobností

VOXEL

OZC Zlaté jablko

17:00 – Červený koberec

Setkání hvězd FFZ s veřejností

Kongresové centrum

17:30 – Filmžurnál

Talk-show přímo navazující na červený koberec

Kongresové centrum – atrium

18:00 – 21:00 – Tančení v ulicích

Společenské tance – TK Fortuna Zlín

U zastávky na rohu ulice Soudní

20:00 – Avion Big Band

Koncert z cyklu Jazz na zámku

Zlínský zámek – nádvoří

20:30 – Richard Müller

Koncert populárního slovenského zpěváka

Open Air Place, nám T. G. Masaryka

 

Více informací o programu zde.

 

Filmové tipy Nočníku

Na cestě do školy  – 08:40 – Golden Apple CInema

Německo

2016, Sigrid Klausmann

87 minut

Více než tucet dětí z pěti různých kontinentů doprovázíme na jejich cestě do školy. Jejich světy jsou velmi odlišné. Do školy se dostávají různými způsoby. Každý z nich má své vlastní naděje, sny, obavy i pohled na svět. Sdílejí s námi nejen svůj strach z dětské práce, prostituce a kriminality, ale i osobních strasti spojené s ničením životního prostředí a válkami. Dozvídáme se, jak jsou zvědaví, jaký mají hlad po vědění a co je pro ně nejdůležitější. Dívka Perla z Islandu vystihuje jádro věci: „To, co si děti na celém světě přejí ze všeho nejvíc, je někdo, komu mohou důvěřovat a kdo jim pomůže v jejich životě. To je vše – není nic, co by mělo větší hodnotu.

Nika – 17:10 – Golden Apple Cinema

Slovinsko

2016, Slobodan Maksimović

92 minut

Příběh šestnáctileté Niky, jejímž největším životním přáním je závodit na motokárách. Dívku inspiroval její otec, který zemřel jako profesionální závodník při autonehodě. Její matka se zcela logicky obává, že po smrti manžela teď ztratí i svou dceru. Její zákaz navštěvování motokárových závodů má ale na Niku zcela opačný efekt. Dívka zanedbává školu, své problémy před matkou tají a navzdory zákazu tajně na motokárách trénuje. Ve chvíli, kdy se Nani, nejlepší přítel jejího otce, nabídne, že jí pomůže dostat se na závod o Adriatický pohár, Nika návrh přijímá. Podmínkou však je, že ukončí školní rok…

Requiem pro panenku – 19:00 – Golden Apple Cinema

Československo

1991, Filip Renč

94 minut

Do ústavu sociální péče pro mentálně postižené dívky přivezou policisté čtrnáctiletou dívku Mariku v těžkém psychickém šoku. Její otec se ji totiž pokusil znásilnit. Dívka se snaží upozornit na to, že sem nepatří, a když nikdo nereaguje, chce z ústavu utéct. Dostává se tak do sporu s cynickým personálem i s lhostejným ředitelem. Život v ústavu připomíná peklo. Sadistické vychovatelky týrají postižené dívky a udržují je pod silnými dávkami prášků. Zoufalá Marika však nepřestává doufat. Podaří se jí sice uprchnout, je však donucena k návratu. Její spory s vychovatelkami se stále vyhrocují a směřují k tragickému vyvrcholení…

Dánská dívka – 21:30 – Letní kino

Velká Británie, Belgie, USA, Dánsko, Německo

2015, Tom Hooper

119 minut

Kodaň, dvacátá léta minulého století. Einar Wegener patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v něm rozpoutá emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve hrou na tajemnou dánskou dívku Lili a později sílícím přesvědčením, že jen jako žena dokáže být šťastný. A k dokonalé proměně je ochoten podstoupit cokoliv. Gerda, která jej věrně provází, díky své nové múze, Lili, sice konečně prorazila jako umělkyně, zároveň však ztratila svou životní lásku.