Hlavní stránka Kultura FOTOREPORT: Do Zlína dorazila výstava o Cyrilovi a Metodějovi

FOTOREPORT: Do Zlína dorazila výstava o Cyrilovi a Metodějovi

0

Foto: I. Dostál

Ve středu 1. července se prostorách Velkého sálu zlínského zámku uskutečnilo slavnostní zahájení unikátní výstavy k projektu „Cyril a Metoděj – autentický příběh naší země“, prostřednictvím kterého přibližuje Centrála cestovního ruchu Východní Moravy veřejnosti život a odkaz slovanských věrozvěstů. Jejich postavy následně ožily na nádvoří zámku v historickém divadelním představení zpracovaném tak, aby oslovilo diváky všech věkových kategorií. Seznámit se životními osudy světců od jejich narození až do konce života, přiblížit místa, kudy při své cestě putovali a přenést se na chvíli do jejich doby – to vše mají nyní možnost prostřednictvím výstavy ve zlínském zámku zažít jeho návštěvníci.

Výstava ve zlínském zámku zahrnuje velkoformátové fotografie a knižní publikace, které mají návštěvníky detailně seznámit s projektem Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Ta připravila k letošnímu výročí 1130 let od úmrtí Metoděje unikátní  roadshow po šedesáti místech v rámci celé České republiky.  „Během jednotlivých zastávek přibližujeme lidem nejen významné momenty a přínos Slovanských bratrů, ale také atmosféru středověku. A to prostřednictvím historických artefaktů, ukázek  starých řemesel a zmiňovaného divadelního představení, které má mezi návštěvníky obrovský ohlas – právě pro jeho srozumitelnost a způsob zpracování příběhu“ říká Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy a dodává: „Především, ale chceme veřejnosti představit a pozvat je na známá i zapomenutá místa spojená s odkazem Cyrila a Metoděje. A také je pozvat k uvědomění si svých křesťanských kořenů, což v této rozeklané době považuji osobně za nejvýznamnější poselství celého našeho projektu.“

Ve Zlíně bude výstava na zámku k vidění až do 14. července. Potkat se v okolí Zlína s roadshow k tomuto projektu však bude možné i na dalších místech např.:  5. července v Archeoskanzenu na Modré při Cyrilometodějské pouti, 16. srpna v Rožnově pod Radhoštěm na Starodávném jarmarku, 21. srpna v Kroměříži na Dožínkách Zlínského kraje, 13. září v Uherském Hradišti na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek nebo 17. září  ve Zlíně na Kejklířském jarmarku.