Hlavní stránka Lifestyle Hrdinové ze Zlínska obdrželi ceny Salvator

Hrdinové ze Zlínska obdrželi ceny Salvator

0
salvator

Foto: archiv pořadatele

Lidé z řad záchranných složek i veřejnosti, kteří zachránili v uplynulém roce něčí život, byli hlavními hvězdami galavečera projektu Cena Salvator 2015 – Cena hejtmana Zlínského kraje, který se uskutečnil 1. dubna ve zlínském Academia centru Univerzity Tomáše Bati. Cena Salvator je ocenění pro ty, kteří v uplynulém roce zachránili lidský život nebo pomohli lidem v tíživé situaci. Projekt je každoročně organizován studenty Fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity.

O vítězích kategorií Záchranář, Policista, Ostatní složky integrovaného záchranného systému a Občanské projekty rozhodovala nestranná komise. Komisi v kategorii Záchranář nejvíce oslovil příběh Martina Paláta, který je příslušníkem Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ten v březnu loňského roku svým velmi profesionálním vedením přispěl ke zvládnutí vypjatého zásahu v objektu sociálních bytů ve vsetínské místní části Poschla, kde došlo k požáru.

Vítězem kategorie Policista se stal Rostislav Vítek z Pohotovostní a eskortní oddělení Zlín, který byl v lednu minulého roku svědkem vážné dopravní nehody způsobené náledím u obce Mirošov. Z vraku vozidla vyprostil rozbitými okny tři osoby, které utrpěly šok. O všechny tři zraněné se více než půl hodiny intenzivně staral, poskytl jim první pomoc a teplé prostředí svého vozidla.

Hrdiny kategorie Ostatní složky IZS jsou strážníci hlídky Městské policie Zlín Hana Vícenová, Marie Buriánková, Ladislav Švagera a Jaroslav Mrkva. Ti prováděli běžnou kontrolu v centru Zlína, když spatřili muže, který se sesunul k zemi a prodělával epileptický záchvat. Strážnici mu poskytli bezprostřední první pomoc a kontrolovali základní životní funkce až do příjezdu záchranné služby.

V kategorii Občanské projekty byla oceněna Silvie Valoušková a Adam Bastl. Tato dvojice vytvořila loni jedinečný projekt s názvem Neo Cup, který pomáhá těm nejmenším – předčasně narozeným dětem, jež jsou umístěny na JIP v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Cílem projektu je získat finanční prostředky a podpořit vznik výstavby speciálních pokojů, které by umožnily, aby předčasně narozená miminka mohla být již od prvních okamžiků ve společnosti rodiny.

Hrdinství prokázal je Marek Mahdal, který zachránil v prosinci život řidiči, jenž sjel autem z vozovky a narazil do zídky. Vozidlo bylo nárazem vymrštěno do výšky a z podvozku mu vyšlehly plameny. Pak dopadlo na střechu a začalo celé hořet. Mahdal neváhal ani minutu, zastavil své auto a běžel na pomoc osobě ve vraku. Jeho odvážné jednání ohromilo širokou veřejnost, která svými hlasy rozhodla, že se stane vítězem kategorie Občan.

Veřejnost rozhodovala v měsíc trvajícím hlasovacím období i o vítězi Dětské ceny. Získal ji statečný Petr Baričiak, který duchapřítomně poskytl první pomoc ženě, která zřejmě vypadla nebo vyskočila z okna. Ač byl chlapec nejprve v šoku, zachoval chladnou hlavu, okamžitě zavolal záchrannou službu, podal první pomoc a zůstal u zraněné ženy až do příjezdu sanitky.

Skleněné Ceny Salvator předávané na galavečeru, který je vyvrcholením projektu, jsou poděkováním za solidární a odvážné lidské jednání a také poděkováním za nadstandardní práci členů složek integrovaného záchranného systému. Na ukázku jejich práce se mohou zájemci přijít podívat 20. dubna v 8:00 na Štěrkoviště do Otrokovic, kde se uskuteční tradiční akce s názvem Den Salvatora.

knihotrh banner