Hlavní stránka Kultura Zlínské klarinetové kvarteto zvítězilo v Jakutsku

Zlínské klarinetové kvarteto zvítězilo v Jakutsku

0

Mezinárodní festival Diamantové noty měl devět tisíc účastníků, jedná se o největší festival dětí a mládeže v Rusku. Na konci března se ho zúčastnilo klarinetové kvarteto Presto ze ZUŠ Zlín ve složení Vojtěch Wurst, Michal Úlehla, Martin Kandel a Martin Pikna pod vedením pedagoga a hudebníka Jana Slavíka. Mladí muzikanti byli jediní zástupci České republiky.

Většina účastníků festivalu byla z Ruska, ale také z Číny či Malajsie. Festival se odehrával na sedmi scénách, čeští zástupci hráli na několika z nich a byli součástí i slavnostního galakoncertu.

„Porota z konzervatoře Jakutska hodnotila soutěžící v oborech tanec, choreografie, kostýmy, zpěvy a komorní soubory. Náš klarinetový kvartet byl velmi úspěšný a obsadil první místo,“ uvádí Slavík. Ten žáky vedl nejenom hudebně, ale ležely na něm i organizační záležitosti celé výpravy, kterou považuje za dobrou zkušenost.

Cení si i vřelého přijetí pořadatelů: „Po celou dobu pobytu se nám dostávalo zvláštní pozornosti, měli jsme svou překladatelku i osobního řidiče. Skoro každý večer jsme byli zváni na rauty pro vzácné hosty, kde jsme měli možnost seznámit se s dalšími vybranými účastníky, poznávat jejich kulturu a gastronomické speciality Jakutska. Absolvovali jsme i půlhodinový rozhovor a vystoupení v místní televizi a také interview do jakutských novin.“

Hudebníci hráli každý den svého pobytu, přesto stihli i několik výletů za krásami diamantové velmoci, jako například projížďku se psím spřežením, návštěvu Muzea mamutů či ledové jeskyně Říše věčného mrazu.

Žáci Jana Slavíka ze ZUŠ Zlín, ať už jsou to klarinetisté či saxofonisté, pravidelně na soutěžích a festivalech obsazují přední příčky. Většinou pak následuje nominace pořadatelů na další akci v jiné zemi. Navštívili tak mimo jiné i Gruzii, či Izrael.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web