Hlavní stránka Publicistika KAZMA: Ještě mě nezatkli, ale dělám na tom

KAZMA: Ještě mě nezatkli, ale dělám na tom

tedx3_kazma

Na internetu svými videi baví hlavně mladé, ale na letošním TEDxZlín jeho talku pozorně naslouchali vědci i úspěšní podnikatelé. Přitom první část svého dosavadního života vylíčil jako příběh kluka z Kroměříže, od kterého nikdo nic velkého nečekal. Při rozhovoru byl Kamil „Kazma“ Bartošek vtipný, ale i překvapivě upřímný.

 

Hodně lidí by určitě zajímalo, jak to vypadá s novým dílem ONE MAN SHOW. Jestli to můžeš prozradit, bude brzo?

Nemůžu (smích)

Nebojíš se, že ti jednou dojdou nápady?

Kdybych měl být upřímný, tak už skoro došly. (smích) Ne, nebojím. Je to často těžký porod, ale inspirace je plný svět, tak proč se bát. Je tu dost věcí, co jde dělat, myslím si, že je to v pohodě.

Co když vás jednou fakt zatknou?

To se ještě nestalo, ale děláme na tom.

Ty pocházíš odsud ze Zlínska. Dokážeš si představit, že by ses sem třeba jednou, až se usadíš, vrátil? Nebo je to už pro tebe nepředstavitelné?

Teď musím žít v Praze, abych mohl dělat to, co dělám, ale určitě mé úvahy na stáří směřujou někam do klidu a myslím, že ke kořenům, takže asi sem.

Na konci každého dílu OMS máš něco, čemu s týmem říkáte zenové poselství…

Je to tak, oni se mi za to smějou, zenové poselství tomu říkají z legrace.

A tady ty myšlenky máš vyloženě ze svojí hlavy…

To jsem ukradl na internetu. (smích) Dělám si legraci.

… nebo je třeba něco, čím se inspiruješ? Knížky, osobnosti, něco co bys doporučil?

Je to vždycky z mojí hlavy a zkrátka smýšlím tímhle způsobem a zajímám se o to, proč a jak a nač stojí za to žít a proč jsme tady a tak podobně, takže je toho hodně. Musel bych ti tady říct celou moji knihovnu a všechno, co jsme viděl. Je toho dost, ale spíš je to o tom, že jsem člověk, který takhle smýšlí. Já takovej jsem.

Zajímalo by mě, o čem měl být původně díl OMS s názvem Yes man, když jsi předem nevěděl o cestě kolem světa, kterou si pro tebe tvůj tým přichystal?

Yes man měl být o tom, že mě budou deset dní pozorovat kamery a já budu na všechno říkat ano, ale netušil jsem, že vypadnu na cestu kolem světa.

Takže jste zkrátka vůbec nevěděli, o čem to bude?

Ne, vůbec.

Tys nakonci toho dílu řekl, že ‚‚Každé velké dobrodružství začíná opuštěním komfortní zóny.‘‘ Komfortní zóna je pro každého dost individuální, tak co je třeba teď konkrétně pro tebe vystoupení z komfortní zóny?

Třeba to, že jsem tady dneska byl a mluvil. Nikdo z těch lidí tady nemá tušení, co prožívám, když tam lezu. A nejenom když tam lezu a bezprostředně předtím, ale jsou to dny předtím, kdy jsem ve stresu, nemůžu na nic jinýho myslet a málokdo to ví, ale tohle je třeba můj celoživotní boj. Nemám na to žádný vlohy ani talent, aby mi to nevadilo. Vadí mi to a vždycky když tam lezu, je to pro mě boj sám se sebou. Vždycky.

Byl jsi překvapený a třeba i potěšený, když tě sem pozvali?

Jo, protože TEDx je prostě světový formát a sleduju videa na netu už dlouho. Zajímám se o to, jsou to super věci. Takže myslím, že to byl jeden ze snů vystoupit někdy na TEDx. Takže se mi to splnilo.

prokapely