Hlavní stránka Lifestyle ☣ 10 000 lidí se denně dotkne konkrétních 5cm² ve Zlíně

☣ 10 000 lidí se denně dotkne konkrétních 5cm² ve Zlíně

0

Vláda právě na měsíc vyhlásila nouzový stav kvůli šíření nového koronaviru. Zlínský kraj má zatím tři potvrzené případy. Kulturní a sportovní akce na 30 osob jsou zakázané, školy zavřené a restaurační zařízení mají omezený provoz. Přes tato opatření existuje ve Zlíně konkrétních 5 centimetrů čtverečních, kterých se denně dotkne více než 10 000 lidí.

Virus se může šířit nejen vzduchem, ale také prostřednictví povrchů, kterých se infikovaná osoba dotkla. Oficiální doporučení zní si často umývat ruce a nedotýkat se vlastní tváře, nicméně ještě mnohem lepší je si ruce desinfikovat. Velmi frekventovaná jsou tlačítka parkovacích automatů u velkých nákupních center. Dvě největší v centru Zlína mají parkoviště na nichž se v průměru denně vystřídá přes 10 000 aut. A tedy více než 10 000 prstů se během dne dotkne velmi konkrétních bodů, a sice pěti tlačítek u vjezdu na parkoviště.

Virus dokáže na povrchu  předmětů přežít i několik dní. Za týden se tak na těchto pěti tlačítkách vystřídá více než 70 000 prstů. Je proto vhodné si poté, co se člověk dotkne nějakého takto exponovaného místa, dezinfikovat ruce. Gely k tomu určené jsou však mnohde již vyprodané.

 

VYROBTE SI ÚČINNÝ DESINFEKČNÍ SPREJ DOMA

Pavel Payne včera na Facebooku nabídl jednoduchý návod, jak si vyrobit účinný dezinfekční sprej podomácku. Zde přikládáme jeho návod:

„Sežeňte si malou lahvičku s pumpičkovým rozprašovačem (klidně od voňavky, deodorantu atp…) a naplňte jí cca 75% alkoholem. Tím si pak desinfikujte ruce kdykoliv se venku dotknete čehokoliv, čeho se často dotýkají ostatní a to tak, že si na jednu ruku nastříkejte dostatečné množství (pocit, že je ruka mokrá) a následně mněte ruce o sebe, dokud se alkohol neodpaří. Je to jednoduché jak facka, v laborce to dělám denně mockrát. Alkohol se dá vcelku snadno koupit v drogeriích, domácích potřebách, hobbymarketech, prodejnách s barvami atp. jako technický líh nebo lihový přípravek/čistič. Podotýkám, že je důležité líh naředit vodou, neboť 100% alkohol je jako desinfektant výrazně méně účinný.“

 

České ministerstvo zdravotnictví vydalo tato doporučení, která jsou prakticky shodná s těmi vydanými WHO, evropským i americkým centrem pro kontrolu nemocí:

  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • dodržovat základní hygienická pravidla
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tedy při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál)
  • zdravotníci by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Tento text mohl být publikován díky podpoře našeho partnera:

Chcete i vy podpořit nezávislou žurnalistiku a stát se partnerem Zlínského nočníku? Napište nám na e-mail: redakce@zlinskynocnik.cz.