Hlavní stránka Sport Kvalifikace poprvé zasáhne do startovního pořadí jezdců barumky

Kvalifikace poprvé zasáhne do startovního pořadí jezdců barumky

0

autor: Zlin Press - Pavel Hrabovský

Letošní ročník Barum Czech Rally Zlín přinese velkou novinku, a to ještě před samotným startem soutěže. V pátek 29. srpna dopoledne se výběr nejlepších jezdců zúčastní kvalifikační zkoušky, na základě jejichž výsledků si pak piloti budou vybírat startovní pořadí, v jakém nastoupí do sobotní části první etapy.

Kvalifikační zkouška se začala využívat už před několika lety na soutěžích mistrovství světa. Do mistrovství Evropy se ale tento systém dostal až v loňském roce. V aktuální sezóně se stal nedílnou součástí všech podniků FIA ERC.

Kvalifikace se zúčastní deset až patnáct jezdců s prioritou FIA nebo ERC. Ti budou mít v pátek mezi 8:00 a 8:50 hodinami možnost dvou ostrých průjezdů 4, 44 kilometru dlouhým úsekem mezi Pohořelicemi a Komárovem, přičemž naměřené časy z těchto dvou jízd nebudou nijak hodnoceny.

Podstatná bude pro účastníky jízda třetí, která je naplánována mezi 9:00 a 9:25. Do ní budou posádky startovat ve dvouminutových intervalech podle předem zveřejněného pořadí. Výsledky jízdy pak budou stěžejní pro výběr startovního pořadí. Zajímavostí je, že na rozdíl od klasických rychlostních zkoušek, které jsou měřeny s přesností na desetiny sekundy, v kvalifikaci půjde závodníkům o tisíciny.

Ihned po dojetí kvalifikační zkoušky posádky zamíří do Otrokovic. Výběr jednotlivých startovních pozic na základě dosažených výsledků z kvalifikace se uskuteční od 11 hodin. Jako první si bude startovní pozici vybírat jezdec, který v kvalifikační zkoušce dosáhl nejlepší výsledek.

Akce na úseku Pohořelice – Komárov ale odjetím kvalifikace neskončí. Zatímco účastníci kvalifikační zkoušky si budou v Otrokovicích vybírat startovní pořadí, na uzavřené zkoušce bude od půl desáté pokračovat klasický shakedown ve formátu tak, jak jej fanoušci znají z minulých let. Testovací zkouška bude k dispozici pro všechny neprioritní posádky a diváci je budou moci sledovat až do třinácté hodiny.