Hlavní stránka Kultura Zlín hostí již osmý ročník akce Literární jaro

Zlín hostí již osmý ročník akce Literární jaro

0

Osmý ročník Literárního jara Zlín je za dveřmi. Navazuje na tradici festivalů Literární květen a L!TERRA, které se ve Zlíně konají už řadu let a jsou přínosem pro čtenářskou veřejnost. Jednotlivé přednášky a besedy budou zaměřené mimo jiné na německou literaturu a význam redakční a nakladatelské práce.

Festival zahájí 24. dubna v 17 hodin autorským čtením český básník, prozaik, hudebník a žurnalista Jáchym Topol. Posluchačům bude číst příběhy severoamerických Indiánů z knihy Trnová dívka. O hudební doprovod se postará mladá muzikantka ze Zlína Eliška Lajdová.

Druhý festivalový večer 25. dubna od 17 hodin bude patřit spisovateli, redaktoru a překladateli Miloši Urbanovi. S sebou přiveze svou nejnovější knihu, milostnou novelu o prokletí doby, kdy se každý může stát fotografem a udělat alespoň jednu dobrou fotku s názvem Závěrka aneb Ztížená možnost happy-endu. Knihu ilustroval vlastními fotografiemi. Hudební předěly budou pod taktovkou pianisty Jaroslava Derky.

Literární jaro každoročně věnuje pořad také dětem. Pod vedením spisovatelky, scénáristky a lektorky Kláry Smolíkové si žáci z prvního stupně základní školy vyzkouší, jak se tvoří komiksy. Akce se uskuteční 27. dubna od 8:30 hodin. „Novinkou tohoto ročníku je filmový večer konaný 27. dubna od 18 hodin. Ve spolupráci s Goethe-Institutem budeme promítat film německo-rakousko-rumunské koprodukce Toni Erdmann, který měl premiéru 14. května 2016 na festivalu v Cannes,“ pozvala do knihovny projektová manažerka Ludmila Plačková.

O významu redakční a nakladatelské práce se budou v panelové diskuzi bavit zástupci nakladatelství Kniha Zlín, Archa a Host, a to 3. května od 10 hodin. Pozvání přijali Marek Turňa, Pavel Jungmann a Martin Stöhr. Nejen odborná veřejnost bude moci diskutovat na toto aktuální téma. Večer tentýž den od 17 hodin představí básník a redaktor Martin Stöhr sbírku básní zlínského básníka Stanislava Špačka s názvem Noční hráč. O umělecký přednes se postará herec Městského divadla Zlín Zdeněk Lambor a zážitek doplní hudební doprovod v podání Zlatky Pelikánové a kapely Marnatosnaha.

„Literární jaro oslavíme nově také v parku. Společně s Martinem Pášmou, Jessicou Exnerovou a Eliškou Lajdovou jsme připravili čtení v Parku Komenského 4. května od pěti hodin odpoledne. Číst budeme knihy od německých autorů,“ doplnila ředitelka knihovny Zdeňka Friedlová.

Už je tady zas. Tak zní název knihy německého autora Timura Vermese, kterou přiveze herec Lukáš Hejlík se svým kolegou Alanem Novotným na závěr festivalu 5. května. Od 18 hodin scénickým čtením ztvární příběh o tom, jak se Adolf Hitler probudí v roce 2011.

Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně a odborným garantem projektu spisovatel Antonín Bajaja. Více informací o programu, autorech i předprodeji vstupenek najdete na webu festivalu.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web