Hlavní stránka Lifestyle Lucie Myslíková: Rána by se zahojila, ale moje mlčení ne

Lucie Myslíková: Rána by se zahojila, ale moje mlčení ne

Foto: Vladimír Čičmanec

Na prvomájové demonstraci v Brně se neohroženě postavila rozohněným neonacistům a dnes už její fotka obletěla svět a informovala o ní například i americká CNN. Autorem snímku je amatérský fotograf Vladimír Čičmanec. Teprve šestnáctiletá skautka Lucie Myslíková se pro mnoho lidí stala doslova přes noc hrdinkou. Jak to vnímá ona?

Překvapil tě zájem médií? Kolik už jsi poskytovala rozhovorů?

Ano překvapil, nikdy by mě nenapadlo, co udělá jedna fotka z takové akce. Myslím, že rozhovorů už bylo minimálně deset. Ale nedokážu si o tom už udržovat přehled. Můj mobil neustále zvoní, mám zaspamovaný e-mail, zprávy i Facebook.

Dostavily se už i nějaké negativní reakce?

Vyloženě negativní reakce se objevily pouze online, a to člověk nikdy neví, kdo sedí na druhé straně.

Proč myslíš, že fotka a tím pádem i tvůj postoj vzbudily takový zájem?

Na té fotce je spousta symbolů. Zaprvé je tam žena nebo dívka, která se angažuje ve veřejných věcech a aktivně vůči něčemu vystupuje. To ve světě patriarchátu zatím ještě stále není úplně běžné. Taky hraje roli rozdíl vzhledu a výrazu obou aktérů. Ale štve mě, že je fotografie trochu manipulativní. Spousta lidí z ní vyčte jen to, že já jsem malá nevinná skautka, která se postavila zlému nacistovi, který by ji nejradši na místě zabil. Úplně tak to nebylo, a tak to chci vždycky uvést na pravou míru.

Neměla jsi v té situaci strach? Nebála ses třeba napadení? Co ti ten člověk říkal?

Ne, neměla jsem strach. Napadení jsem se nebála, i když jsem věděla, že i taková možnost tam byla. Vím, že nějaká rána by se zahojila, a nezahojilo by se to, kdybych mlčela. Bavili jsme se o národu, hranicích a migraci. Říkal mi, že mě uprchlíci znásilní, a že znásilní jeho dceru.

Myslíš si, že jsi odvážná?

Asi si to myslím, ale ne na základě této události.

Máš nějakou (jinou) osobní zkušenost s neonacisty? Jaký je tvůj názor na ně a jejich názory?

Mám několik osobních zkušeností. Názor na ně jako na lidi nemám, nebudu soudit kolektivně celou skupinu lidí. Jejich názory jsou však špatné a je potřeba proti nim nějakým způsobem bojovat.

Na podobné demonstrace chodíš častěji, co tě k tomu motivuje? Má na tom zásluhu i Skaut nebo jsi taková sama od sebe?

Motivuje mě k tomu zájem a potřeba se vyjadřovat k věcem, které se kolem dějí, které se mi líbí a nelíbí, které chci podpořit nebo změnit. myslím, že Skaut na tom zásluhu má, ale nechci tím říct, že pokud dáte dítě do Skautu bude běhat po demonstracích.

Co ti na to řekla rodina a kamarádi?

Moje máma má jiné názory, se mnou nesouhlasí, a teď se jí zdá, že dávám naprosto zbytečně tolik času novinářům a reportérům, kteří na mě jen vydělávají. Kamarádi a skautští kamarádi mě velice podporují a jsou tu pro mě nonstop.

Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web