Hlavní stránka Zprávy Mezi Zlínem a Otrokovicemi už řidiči projedou bez omezení

Mezi Zlínem a Otrokovicemi už řidiči projedou bez omezení

0

Silnice I/49, která spojuje zlínsko-otrokovickou aglomeraci je od středy v plném provozu. Dokončena byla poslední ze tří etap prací, která začala v roce 2010. Dnes v poledne významné osobnosti místní politiky i dopravy slavnostně přestřihly pásku. Opravení posledního úseku v délce přes dva kilometry, kde se často tvořily kolony, vyšlo na přibližně pět set milionů korun.

„Na posledním úseku stavby jsme dokonce ušetřili. Nemáme to ještě celkově propočítáno, ale rozhodně jsme uspořili minimálně deset procent předpokládané ceny,“ uvedl ředitel zlínské správy Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. Díky zvolení jiné technologie odstoupili postupem času stavitelé od záměru zbudování některých objektů, a to i kvůli průběžným změnám v zákonech a předpisech. Podařilo se také přinutit zhotovitele ke snížení jejich vnitřních nákladů. Tím se například při opravě dvou železničních přejezdů zkrátila výluka na trati a ušetřilo se několik milionů, které si účtovala Správa železniční dopravní cesty.

Rozšiřování dopravní tepny začalo už v roce 1994 v Loukách. Devatenáct let trvající práce provázela řada komplikací. Lidem, kteří bydlí v okolí silnice, vadil nárůst hluku, ten ale omezily protihlukové stěny. Velké problémy představovalo vykupování potřebných pozemků od soukromých majitelů. „Objevili se totiž i spekulanti, kteří vykupovali pozemky v klíčových křižovatkách a vyloženě vydírali. Bohužel, kvůli nastavení právního řádu toho zneužívat mohli,“ řekl zklamaně hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Celá stavba se tak podle něj prodražila. Často totiž nezbývalo nic jiného, než pozemky vykoupit i za vyšší cenu. V některých případech ale byla požadovaná částka natolik neúnosná, že stavaři zvolili náhradní řešení a silnici odklonili. „Trošku to i stírá radost z toho, že silnice je konečně plně průjezdná,“ dodal Mišák.

V okolí právě dostavěné části zbývá ještě dokončit terénní úpravy. „Dodělává se přeložka přilehlého potoka, odlehčovací koryto a další věci, které jsou až za železnicí a mimo komunikaci. Řidiče to už nijak omezovat nebude,“ ujistil Chudárek. Vše by mělo být hotovo do konce července.