Hlavní stránka Zprávy Mladí divadelníci nechávají publikum ochutnat Zlín

Mladí divadelníci nechávají publikum ochutnat Zlín

0

Nové představení Ochutnej Zlín (kabaret o stycích) uvedlo studentské divadlo Mandragora v polovině února ve zlínské Dílně. Divák si už díky podtitulu může udělat zebrubný obrázek o tom, co ho čeká.

Představení se skládá z několika na první pohled nevšedních situací zachycujících milostný život lidí s různými povahami, společenským postavením i životními osudy. Jednotlivé scény spojuje to, že se všechny odehrávají na známých místech našeho města a mají totožný konec. Ovšem cesta k předvídatelnému závěru může být s nadsázkou považována za sondu do života obyčejného zlínského, nebo, možná by se dalo obecněji říci, českého člověka.

Režie se ujala Hana Mikolášková a dramaturgem je Pavel Procházka. Zajímavá je hra zejména pro obyvatele Zlína, a to díky díky satirickému pojetí našeho města očima autora scénáře Matěje Randára, který zde vyrůstal, ale i z pohledu uchopení tématu herci, kteří nejspíš nejsou zdejší, a my tak sledujeme, jaký si ke Zlínu vytvořili za dobu svého studia vztah. Randár se při psaní scénáře údajně inspiroval hrou Rej Arthura Schnitzlera, jejíž koncept je velmi podobný a která vzbuzovala ve své době silné emoce. Jejím dějištěm byla ale Vídeň. Nakolik je humor celé hry inteligentní a trefný, záleží rozhodně na subjektivním posouzení každého diváka, je ale možné říct, že se během představení obecenstvo bezesporu velmi baví. Hlasitý smích je totiž zvukovou kulisou téměř po celou dobu.

Jak už bylo řečeno, herci nejsou členové divadelního souboru zlínského divadla, ale jsou jimi studenti třetího ročníku zlínské soukromé Vyšší odborné školy umění. Jedná se však o hru pouze dvou herců, kteří za večer vystřídají několik kostýmů i rolí. Je tak zajímavé sledovat stejné herce v různých pozicích. Po celou dobu hrají s velkým zápalem a nasazením. V závěrečné scéně se pak v malé roli objevuje i oblíbený člen souboru zlínského divadla Marek Příkazský.

Herci však nejsou na pódiu sami. Jako zajímavé zpestření je zde totiž hudební doprovod v podání několika muzikantů. Mezi nástroji se objevuje například i tahací harmonika. Zpěv herců sice místy není příliš přesvědčivý, ale celkovému komickému ladění hry to nijak výrazně neškodí. Minimalistické kulisy vznikají přímo během hry v podobě jednoduchých, ale působivých kreseb známých zlínských zákoutí a budov. Ty je pak po představení možné zakoupit, a podpořit tak začínající umělce.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web