Hlavní stránka Lifestyle Na hřbitovech bude o víkendu živo. Kameníci a prodavači věnců dostali výjimku

Na hřbitovech bude o víkendu živo. Kameníci a prodavači věnců dostali výjimku

0

Letos připadá Svátek všech svatých na pondělí, což dělá z nadcházejícího víkendu víkend dušičkový. Milovníci dýní a masek pak mohou v sobotu slavit také stále oblíbenější Halloween. 

Lidé se o víkendu vypraví na více než 5000 hřbitovů

Druhý listopad je v Česku tradičně dnem, kdy si lidé připomínají své zemřelé a navštěvují hřbitovy aby zavzpomínali a často tako očistili a ozdobily rodinné hroby. Vláda navíc právě dnes schválila výjimku pro stánky a obchody, které nabízejí věnce, svíčky a další pietní zboží. Výjimku získali také kameníci, kteří stejně jako zmíněné obchody mohou pracovat i v neděli.

Dušičkové oslavy jsou významnou součástí společenského života a je možné očekávat zvýšený provoz na silnicích. Na území České republiky se nachází bezmála 5500 pohřebišť.

Místo dýní se dříve dlabaly řepy

Vyznavače Halloweenu by mohlo zajímat, že tento svátek se do světa rozšířil z Irska, kde se 31. října původně slavil pohanský svátek Samhain. Samotný název pak znamená předvečer všech svatých a je odvozen od „All Hallow Even“. Ikonické dlabané dýně však nebyly součástí tradice od začátku. Původně se lucerny, které mají mrtvým pomáhat najít cestu zpět do hrobu, vydlabávaly z řepy.

Tančící kostlivci v Latinské Americe

Stále větší popularitě se těší také latinsko-americká verze Dušiček. Mezi 1. a 2. listopadem se v Mexiku a dalších zemích slaví tzv. El Día de los Muertos. Tento svátek mrtvých má však do truchlivé hřbitovní nálady daleko. Ulice měst (zejména pak prosulého mexického Mixquic) se zaplní pestrobarevnými kostlivci a roztančenými lidmi s nápaditě pomalovanými obličeji.