Hlavní stránka Kultura Kraj ocenil knihovníky a vyhlásil Knihovnu roku

Kraj ocenil knihovníky a vyhlásil Knihovnu roku

Již popáté ocenil Zlínský kraj a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně práci veřejných knihoven.Jde o poděkování jejich zástupcům za významný přínos k rozvoji knihovnických služeb, podporu čtenářství i mimořádné aktivity. Uznání obdržely i další čtyři pracovnice knihoven a předáno bylo také jedno mimořádné osobní ocenění. 

Knihovny i jednotlivce navržené na toto ocenění mohli nominovat zástupci zřizovatelů a provozovatelů knihoven a také odborná veřejnost. Sešlo se celkem 26 nominací. U knihoven byly hodnoceny statistické ukazatele o jejich činnosti, jejich vzhled, péče o knihovní fond i organizace kulturních a vzdělávacích akcí pro školy a veřejnost. Titul Knihovna roku 2017 Zlínského kraje si nakonec odnesly Obecní knihovna Loukov, Místní knihovna v Tučapech, Místní knihovna Vidče a Městská knihovna Josefa Čižmáře Vizovice. Všechny oceněné knihovny jsou hojně navštěvovány a fungují jako komunitní centra obcí.

Ocenění se dočkaly také čtyři vybrané knihovnice, které obdržely zvláštní uznání za vynikající práci v knihovnách: Jiřina Červinková (Obecní knihovna Záříčí), Jana Zlámalová (Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště), Ilona Kroupová (Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm), a Svatava Ondrášová (Knihovna Boženy Benešové Napajedla).

Mimořádné osobní ocenění získala paní Alena Štěpaníková z Obecní knihovny Pravčice, a to za dlouholetou práci v knihovně, zejména pak za výborné statistické výsledky, práci s dětmi a spolupráci s Knihovnou Kroměřížska. Všechny oceněné knihovnice mají společné to, že k běžné činnosti připojují řadu aktivit pro děti a dospělé a svou práci vykonávají s velkým zaujetím a věnují jí i svůj volný čas.

Ve Zlínském kraji funguje více než 400 knihoven, v nichž je zaregistrováno 90 000 čtenářů. Počet výpůjček ročně se pohybuje okolo 4,5 milionu.