Hlavní stránka Zprávy Otrokovické letní slavnosti přispěly na charitu

Otrokovické letní slavnosti přispěly na charitu

0

autor: Michal Fedorko

Město Otrokovice podporuje aktivity nadace Naděje. Jedním z mnoha příkladů takovéto podpory je i možnost konání sbírky v rámci Otrokovických letních slavností. Při koncertech se vybralo 20 361 korun a k tomu jedno euro.

„Naši zaměstnanci a dobrovolníci chodili se sbírkovými kasičkami a žádali o dar pro Naději, otrokovickou obecně prospěšnou společnost na poskytování chráněných pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením. Dlouhodobě se snažíme o to, abychom byli aktivní živou součástí Otrokovic. Velmi nám na tom záleží, proto zveme do Naděje veřejnost na nejrůznější akce po celý rok,“ uvedl ředitel otrokovické Naděje Pavel Polák.

Naděje v Otrokovicích poskytuje sociální služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením více než dvacet let. Jedná se o pobytové i ambulantní sociální služby, které jsou určené lidem s těžším i lehčím zdravotním postižením. Další oblastí je vytváření pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním postižením, kteří by jen obtížně uspěli na běžném pracovním trhu. „Proto jsme založili Naději, kde nejen klienti sociálních služeb získávají zaměstnání,“ řekl Polák.

Chráněná pracovní místa vznikají ve dvou programech. Jednak jde o úklid veřejných prostranství na Baťově, jednak o Svačinkárnu na Nivách. Svačinkárna navazuje na sociálně terapeutickou kavárnu Café Naděje, která je pro veřejnost otevřená už pět let. „Klienti, kteří prošli úspěšně sociálně-pracovní terapií této kavárny, postoupili do Svačinkárny a jsou tu zaměstnaní. V rámci programu vyrábějí svačiny a další produkty studené kuchyně a rozváží je zaměstnancům do  firem v Otrokovicích, na Městský úřad, na Gymnázium Otrokovice a do dalších institucí,“ vysvětlil Polák. V obou programech pracuje na zkrácené úvazky osm lidí se zdravotním postižením. Do konce roku by však měli další lidé přibýt a pokračovat i v příštích letech.

„Slogan v našem logu zrcadlí to podstatné – Energie pro život – příležitost pracovat.  V zásadě se očekávání  a potřeby našich zaměstnanců neliší od ostatních lidí – zaměstnanců, jen to mají v řadě věcí obtížnější. Naděje musí zvládnout hlavně vytvářet pracovní příležitosti pro lidi se zdravotním postižením a neustále je podporovat a vytvářet produkty a služby tak, aby byly kvalitní a lidé měli zájem si je koupit,“ uzavřel Polák.