Hlavní stránka Lifestyle Patroni pomáhájí klukům z dětských domovů postavit se na vlastní nohy

Patroni pomáhájí klukům z dětských domovů postavit se na vlastní nohy

0

 

Po celé republice se už čtyři roky pravidelně schází několik desítek mužů se svými svěřenci, na které čeká kritický moment opuštění dětského domova. Patroni dospívající kluky podporují v tomto obtížném životním období a pomáhají jim při vstupu do samostatného života. Do projektu Patron se mohou zapojit nejen jednotlivci, ale třeba také firemní týmy.

„Kluci z dětských domovů jsou většinou dobře hmotně zabezpečeni, ale po odchodu často nezvládnou zátěž související s udržením zaměstnání nebo samostatným hospodařením. Především jim ale v životě schází dospělí, na které by se mohli s důvěrou obracet. A klukům chybí zejména mužské vzory,“ říká k tématu manažer projektu, Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů, která projekt realizuje společně s partnerskými organizacemi Múzy dětem a Atmosférou ze Zlínského kraje.

Patroni se rozhodli dávat mladým mužům místo dárků či finanční podpory něco mnohem cennějšího, svůj čas. Řada z nich se rozhodla svým svěřencům pomoci ve shánění brigád nebo při studiu. Stávají se jim pozitivním vzorem v řešení životních situací, doprovází je na jejich cestě a stávají se jim kamarády, na které se mohou obrátit s prosbou o radu či morální podporu.

„Je to jedna z nejvíce smysluplných aktivit, kterou jsem za poslední roky dělal. Mohu využít všechno, co jsem zažil. Dobré i zlé, úspěchy i chyby. Mohu Štefanovi ukázat, jak na to, aby se chlap udržel na nohou. Nebo jak se na ně zvednout, když občas upadne na hubu,“ říká patron Jan Voves z Plzně.

O projekt je rozhodně zájem i na straně dětských domovů. „Chlapci mají najednou člověka jen pro sebe. Získávají s ním nové dovednosti, poznatky i zážitky. Nabývají sebevědomí, odvahu zkoušet další věci a hlavně mají kladný mužský vzor,“ říká Hana Vilímková, vedoucí vychovatelka dětského domova Racek ve středočeském Benešově.

„Smysl patronství vidím prostě v tom, že jsme tu vedle sebe, máme na sebe telefon a víme, že si můžeme kdykoliv zavolat a můžeme se bavit o našich světech, snech, vizích i plánech. A málo to rozhodně není,“ dodává další z patronů, Petr Naske z Prahy.

Patronem se může stát každý muž starší třiceti let, který projde úvodním školením. Po celou dobu projektu je mu k dispozici nejen odborná supervize pro zvládání případných krizových situací, ale také široký tým dalších patronů, se kterými může sdílet zážitky z naplňování své patronské role. Nábor a školení patronů probíhá ve vlnách. Zájemci mohou dorazit na nezávaznou informační schůzku v Praze nebo kontaktovat organizátory projektu a domluvit se individuálně. Termíny i kontakty je možné nalézt na webu projektu www.ipatron.cz

V následujících letech se chystá rozšíření projektu také na druhou polovinu osazenstva dětských domovů. Dospělé ženy se s dospívajícími dívkami, na které čeká odchod z ústavní péče, začnou scházet právě ve Zlínském kraji. Pokud se model osvědčí, tak jako se osvědčil model mužský, dojde posléze k jeho rozšíření do dalších krajů.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web