Hlavní stránka Lifestyle 🚨 Proč se jednadvacítka červená?

🚨 Proč se jednadvacítka červená?

0

Niagarské vodopády. Opera v Sydney. Empire State Building v New Yorku. Piccadilly v Londýně. To je jen část světově proslulých památek, které byly v letošním roce oslav 50 let od založení Speciálních olympiád pro sportovce s mentálním postižením symbolicky nasvíceny červenou barvou.  Od 11. do 13. října se k akci #LightUpForInclusion připojilo i sídlo Krajského úřadu Zlínského kraje, který akci podpořil. Číslice 21 září červeně jako hold světovému hnutí, které od roku 1990 působí také v České republice.

V pátek 12. října ve 20:00 se u červené „21″ sejdou všichni zájemci ze Zlínska, kteří si chtějí vyzkoušet běh s olympijskou pochodní. Její nosič, „torchrunner“ Petr Matlach, ji slavnostně zapálí na začátku pětikilometrového běhu Zlínem. Skupina doběhne i s pochodní do haly Zelené na slavnostní zahájení Zlínského poháru ve sjednocené kopané, kterou hrají sportovci s postižením společně se svými zdravými partnery. Již 12. ročníku akce se zúčastní týmy z ČR, Slovenska a Maďarska. Akce potrvá do neděle.

„Prostřednictvím sportovních mohou lidé s mentálním postižením a jejich rodiny zažívat pocity radosti a naplnění. Děkuji všem, kteří akci ve Zlíně podpoří, ať už během s pochodní nebo fanděním v publiku Zlínského poháru. Uvidíte, že vás atmosféra světa bez přetvářky pohltí stejně jako mne,“ uvedla patronka Českého hnutí Speciálních olympiád, europoslankyně a zlínská rodačka Martina Dlabajová.

Posláním Special Olympics je poskytovat celoroční sportovní trénink a soutěže v různých olympijských sportech pro děti a dospělé s mentálním postižením. To jim poskytuje další možnosti rozvíjet fyzickou zdatnost, demonstrovat odvahu, prožívat radost a podílet se na sdílení zážitků, dovedností a přátelství se svými rodinami, dalšími sportovci ze speciálních olympijských her a komunitou.