Hlavní stránka Kultura Řek Zorba se loučí, v Divotvorném hrnci končí alternace

Řek Zorba se loučí, v Divotvorném hrnci končí alternace

0

zdroj: archiv MDZ

Konec dvou malých epoch hlásí Městské divadlo Zlín. Zcela vyprodaná je derniéra slavného muzikálu Řek Zorba, volná sedadla ještě hlásí v pokladně u neméně známého muzikálu Divotvorný hrnec, který sice ještě nebude mít derniéru, ale několik alternací v něm v září končí. Pod oběma muzikály je podepsaná jedna režisérka, umělecká šéfka divadla Hana Mikolášková.

V mimořádném posledním představení Řeka Zorby v sobotu 27. září uvidí diváci oba Zorby, Dušana Sitka i Zdeňka Junáka, a obě Bubulíny, Helenu Čermákovou i Janu Tomečkovou, kteří se doposud vždy jen alternovali. Kromě nich se na jevišti objeví celý soubor zlínského divadla.

„Dva Zorbové, dvě Hortenzie! Každý s každým! Sodoma gomora! Co víc si můžete přát?“ říká s úsměvem představitel hlavního hrdiny Dušan Sitek.

Zorba je prostý venkovan, člověk volný jako pták a všechno, co prožívá, prožívá naplno – lásku, smrt, přátelství, štěstí i nepřízeň osudu. Chce žít a dokázal by pro život i zemřít. Příběh napsal řecký spisovatel Nikos Kazantzakis a román, který vyšel v roce 1946, si brzy získal oblibu na celém světě. Do muzikálové podoby ho převedli John Kander, Joseph Stein a Fred Ebb. Premiéra se konala na Brodawayi v listopadu 1968.

V Městském divadle Zlín měl premiéru v prosinci 2012 a hraje v něm téměř celý zlínský soubor. Diváky si Řek Zorba natolik získal, že ho v anketě Aplaus zvolili nejlepší inscenací sezony 2012/2013. Třiatiřcet repríz zhlédlo více než čtrnáct tisíc diváků.

V muzikálu Divotvorný hrnec končí v sobotu 20. září trojice herců Gustav Řezníček, Markéta Kalužíková a Marek Příkazký. Všechny tři čekají nové role v jiných inscenacích. Inscenace bude i nadále na repertoáru divadla bez alternací, tedy roli Vodníka Čochtana bude hrát Jan Leflík, Káču Maršálkovou Petra Králová a Woodyho Rychtarika Radovan Král.

Pohádkový příběh broadwayského hitu Finian´s Rainbow se v překladu slavné české divadelní dvojice V+W proměnil v komediální muzikál o odvážných snílcích. Ti se nebojí zdolat třeba půlku světa proto, aby našli pohádkové štěstí v místech, kde končí duha. Na úspěchu mají podíl i písně jako Jakpak je dnes u nás doma?, Tam za tou duhou, S čertem si hrát a další. V Městském divadle Zlín se hraje od června 2013.