Hlavní stránka Zprávy ROZHOVOR: Zlínský streetball žije díky Ballin’ Zlín

ROZHOVOR: Zlínský streetball žije díky Ballin’ Zlín

0

Koš a míč – to jediné stačí k tomu, abyste mohli hrát streetball. Obliba tohoto sportu, který vznikl v USA, už dlouho vzrůstá po celém světě. O tom, jak si postupně streetball vydobyl své místo ve Zlíně, a jak náročné je uspořádat streetballový turnaj, jsme si popovídali se Zbyňkem Muchou a Janem Jelínkem, představiteli sportovního spolku Ballin’ Zlín.

Kdo jste a co děláte?

Jsme parta kluků, kteří milují basketbal a reprezentují zlínskou streetballovou komunitu. Na streetballové scéně působíme od roku 2009 a oficiálně zapsaným spolkem jsme se stali loni na jaře. Každý rok pořádáme streetballový turnaj 5 na 5 pro širokou veřejnost, a tyto události nazýváme Ballin’ Volumes.

Streetballová komunita není v Česku příliš vidět. Kolik vás je a jak to celé vzniklo?

Vše začalo v roce 2009. Tehdy nám všem bylo něco kolem 15 let a občas jsme se scházeli na hřišti. Někteří z nás hráli za místní basketbalový klub a streetball pro ně byl takovým odreagováním. Často jsme ovšem měli problém sehnat dost lidí, abychom si vůbec zahráli 2 na 2, protože jsme všechno domlouvali přes esemesky.

Potom najednou přišel Facebook a stal se pro nás geniálním komunikačním nástrojem — stačilo párkrát kliknout, vytvořit událost, rozeslat pozvánky a během pár minut desítky lidí věděli, že se jde hrát. Takto jsme uspořádali prvním událost, na kterou přišlo více než deset lidí, a to bylo vůbec poprvé, kdy jsme si venku nezávisle na klubu mohli zahrát v počtu 5 na 5. Udělali jsme druhou a úspěch se opakoval.

Nejlepší na tom všem bylo to, že jsme se jen sešli a hráli, dokud se nám chtělo. Nikdo neřešil žádná vítězství ani nepočítal body. Těmto eventům jsme začali říkat Ballin‘.

Nakonec jsme se ve třech lidech rozhodli, že v tomto duchu chceme udělat oficiální streetballovou akci. Tehdy jsme nebyli ani plnoletí. Dali jsme dohromady nějaké peníze, pronajali si hřiště, udělali plakát a rozeslali ho po internetu. Výsledek byl pro nás ohromující. Přijely týmy z několika moravských měst, aby si zahrály streetball na naší události. Pařilo slunce, grilovali jsme, hráli DJs a všichni byli spokojení. Bohužel jsme ale prodělali nějaké peníze, což nás demotivovalo, a na dva roky jsme se odmlčeli. Potom se začaly ozývat hlasy, kdy bude další Ballin‘, a tak jsme znovu začali s velkými Ballin’ Volumes. Malé Ballin’ akce, které pořádáme během roku několikrát, jsou ale v podstatě jsou stejné jako ty před osmi lety.

Tento rozhovor děláme při příležitosti vašeho osmého turnaje Ballin’ Vol. 8. Můžete nám říct něco víc o této akci?

Jedná se o streetballový turnaj, který se hraje formou 5 na 5, což nemá obdoby jak v České republice, tak ani na Slovensku. Tradiční streetball se hraje v počtu 3 na 3, a proto je naše událost specifická. Účastníkům se snažíme nabídnout alternativu klasického streetballu, protože hráči, kteří nehrají v žádném basketbalovém klubu, většinou nemají možnost si hru 5 na 5 vyzkoušet. Naší motivací je ale také ukázat, že basketbal je skvělá hra, i když se jí bohužel nedostává mnoho prostoru v televizi ani v médiích.

Ještě minulý rok jsme pořádali Ballin‘ stejně jako předtím, kdy se nehrálo na vítěze a poražené. Tento rok jsme se ale rozhodli zorganizovat oficiální turnaj, na jehož pořádání se aktuálně podílí zhruba 10 lidí a každý dělá, co je v jeho silách. Zajistili jsme nové místo konání, výhry, doprovodný program, sponzory. Když se podíváte na stará videa na YouTube, uvidíte, že dřív to byl těžký underground. (smích)

V popisu činnosti spolku Ballin’ Zlín stojí, že se snažíte propagovat streetball jako součást kultury, k níž patří hudba, tanec, ale třeba  i street-art. Dalo by se říci, že se snažíte šířit streetball jako sport, který je součástí hip-hopové kultury?

Přesně tak, ale nejenom to. Především se snažíme propagovat sport jako takový a dostávat ho k mladým lidem. Streetball je komplexní sport, během nějž zapojíte celý svůj pohybový aparát, a navíc jej může provozovat každý. Dá se hrát v libovolném sudém počtu od dvou do deseti hráčů. Když je vás víc, tak se vystřídáte. A jít si zaházet na koš sám je taky fajn!

Co se hip-hopové kultury týče, před časem jsme začali pořádat afterparty s DJs, kteří hrají žánry spojené právě z hip-hopem. Každé naše video je doprovázeno hip-hopem a snažíme, aby se na každé události objevili i tanečníci. Tento rok se můžete těšit na vystoupení taneční skupiny Local Girl Gang pod vedením Zuzky Volejníkové, jak můžete vidět i v naší video pozvánce. Objevili se v ní i místní hráči amerického fotbalu, kteří si říkají Golems Zlín.

Tento ročník se koná na platformě mezi budovami 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Proč jste se rozhodli uspořádat streetballový turnaj právě tady?

Platforma mezi budovami institutu dýchá atmosférou Zlína a je místem pro takovou událost jako stvořeným. Jediná komplikace spočívá v zajištění basketbalového hřiště. Na betonovém povrchu by se hrálo špatně, i když by to samozřejmě možné bylo. Máme zkušenosti z různých streetballových turnajů z celé republiky i ze Slovenska, a například hrát na kostkách, jako tomu bylo v případě zlínského turnaje 3 na 3 až doposud, je vždy nepříjemné. Naopak zahrát si na profi sportovním povrchu je opravdový zážitek!

Na co dalšího se mohou účastníci a diváci těšit?

Celodenní program pro hráče zahrnuje tři doprovodné soutěže, v nichž lze vyhrát hodnotné ceny od našich partnerů i finanční odměnu. Jedná se o soutěže v hodu trojek a dovednostní soutěž, kterou pravděpodobně pořádáme v celém Česku jenom my. Královskou disciplínou je pak Slam Dunk Contest, tedy soutěž ve smečování, jejíž vítěz si odnese 5 000 korun a další pěkné dárky.

V rámci doprovodného programu vystoupí krásné tanečnice ze skupiny Local Girl Gang. Nezapomněli jsme ani na rodiny s dětmi, pro které jsme připravili speciální soutěže, a nejen pro ně chill-out zónu, kde si budou moci odpočinout. Na turnaj jsme pozvali i basketbalového trenéra, který bude připraven zodpovědět všechny dotazy zájemců o basketbal.

Zakládáme si také na kvalitním cateringu, který je v režii dvou členů spolku, takže návštěvníci budou mít možnost zakoupit si kvalitní občerstvení za pár korun. Na mnoha turnajích nám totiž byla nabízena třeba klobása a točené pivo… Představte si, že máte podat sportovní výkon, a před dvaceti minutami jste snědli klobásu s hořčicí a zapili ji pivem! Kvůli tomu jsme se rozhodli, že na našich událostech uděláme všechno proto, aby se hráči cítili dobře, a ne jako v hospodě.

A myslíme i na dobrou věc – polovina výdělku ze startovného poputuje do Bangladéše na projekt humanitární a rozvojové organizace ADRA. Centrum Čalantika, jež se nachází ve stejnojmenném slumu v hlavním městě Dháce, poskytuje vzdělávání osmi desítkám dětí a rodičů. Věnovaná částka bude schopna pokrýt například náklady na kurz čtení, psaní a počítání pro třináct maminek na jeden rok.

O registraci týmů byl již dlouho před turnajem velký zájem. To jistě považujete za úspěch…

Dá se to tak říct. Původně se turnaje mohlo zúčastnit pouze 6 týmů, a přihlásily se nám týmy z mnoha moravských měst. Tento rok se kromě dvou zlínských týmů zúčastní družstva ze Vsetína, Přerova, Valašského Meziříčí, a přihlásil se i jeden tým mongolské komunity žijící v ČR. Bohužel jsme museli odmítnout týmy z Kroměříže, Břeclavi, Prostějova a Rýmařova, to nás hodně mrzelo. Na poslední chvíli se nám ale podařilo zvýšit kapacitu turnaje na 12 týmů, na což jsme pyšní… Aktuálně máme ještě tři volná místa, takže se i vy můžete se svým pětičlenným týmem přihlásit!

Co je vaší vizí do budoucna?

Chceme se zaměřit na práci s mládeží a pořádání turnajů 3 na 3. Naší vizí je každý rok pořádat samostatně turnaje pro mládež do 15 a 18 let pro muže i ženy.

Streetball se stal oficiální olympijským sportem a v roce 2020 má být uveden na hrách v Tokiu. Doufáme, že se nám do budoucna podaří k tomuto sportu přivést mnohem více mladých, kteří snad jednou budou moci reprezentovat naši zemi na mezinárodní úrovni. Nabízí se možnost založení sportovního klubu, ale to je zatím ve hvězdách.

Vaše ambice znějí perspektivně a slibně. Děkujeme za rozhovor a budeme držet palce, ať se událost vydaří!

Snad to dobře dopadne a podaří se nám zapojit do našeho projektu mnohem více lidí. Za celý spolek také děkujeme a přejeme vám i čtenářům do budoucna hodně zdaru!