Hlavní stránka Zprávy Sbírka víček pomohla handicapované Ester

Sbírka víček pomohla handicapované Ester

0

autor: Jan Švec

Sto osmdesát devět kilogramů plastových víček nasbírali lidé, kteří se zapojili do nedávno skončené sbírky pořádané Zlínským nočníkem. Peníze za prodej vršků získá patnáctiletá Ester Láznová, kterou před sedmi lety srazil na dovolené v Egyptě autem taxikář, a poškodil jí tak mozek. Od té doby je upoutaná na invalidní vozík a musela se i znovu učit mluvit. Dívka za každý nasbíraný kilogram dostane od firmy, která plastový materiál vykupuje, sedm korun.

„Za peníze platíme léčbu v Piešťanech. Jde o speciální terapii v obleku s napojením na mozek, ve kterém se Esterka učí chodit a procvičuje si celé tělo. Tři týdny té terapie stojí sto sedmdesát tisíc korun,“ přiblížila nákladnost léčby maminka Ester Petra Láznová Gabrhelová s tím, že proceduru dcera podstoupila už sedmkrát. Finance získávají nejen v rámci sbírek vršků, ale také prostřednictvím nadací a od jednotlivých dárců. „Víčka nám ale pomáhají velice. Naposledy jsme z těchto peněz zaplatili novou spider-terapii, která stojí padesát pět euro na hodinu,“ je vděčná maminka.

Léčba handicapované dívce pomáhá zlepšovat pohyb. Naděje, že jednou bude moct bez problémů chodit, jsou však velmi malé. „Po těch terapiích se lépe pohybuju, i chodím a zlepšuje se i v ovládání znecitlivělé ruky,“ popsala pokroky Ester.

Dívka pochází z Bystřice pod Hostýnem, před pár týdny se ale i s maminkou přestěhovaly do Brna. Díky známým tam totiž našly bezbariérovou školu, kterou hledaly doma i v regionu marně. Dívka měla navíc problémy se spolužáky. „Kolektiv ve škole byl strašný. Esterka to nesla psychicky hrozně špatně, tak jsme se rozhodly pro tu změnu. Tady je mezi svými,“ přiblížila maminka Ester, že na Základní škole Kociánova má každé dítě nějaké postižení. Zařízení propojuje vzdělávací stupně od mateřinky po střední školu a nabízí i různé terapie.

Sbírka organizovaná Zlínským nočníkem trvala od března do začátku září. Vršky se podařilo naplnit patnáct velkých plastových pytlů. U společnosti, která víčka odebírá v rámci projektu Víčkománie, je možné aktuálně sbírat pro dalších osm desítek dětí z různých krajů. Členové Zlínského nočníku už připravují další kolo sbírky. Tentokrát bude obdarovaným dítětem Jakub Guryča z Růžďky u Vsetína.

Komentovat a udělit like jednotlivým fotografiím můžete přímo v galerii na Facebooku.

[fbphotos id=937905256239214]