Hlavní stránka Kultura Šimon Pešta: V našem filmu Prach a Broky je Rumcajs šílený badass

Šimon Pešta: V našem filmu Prach a Broky je Rumcajs šílený badass

0

kolaz

Už v úterý zažije Zlín projekci jedinečného amatérského filmu Prach a broky, který sklízí pozitivní hodnocení a například na ČSFD.cz má 80%. Projekce se uskuteční v klubu Bamboo. O vzniku tohoto filmového projektu, který spojil do jednoho příběhu Rumcajse, Jánošíka, Záhoře a další známe loupežníky, vypráví jeden z hlavních tvůrců Šimon Pešta.

Co vedlo Vás a spolek Rosenthal, kterého jste členem, k natočení neobvyklé pohádky Prach a broky?  Prý se původně mělo jednat o jen krátký snímek.

Filmy nás baví, a tvorba filmů obzvlášť. Nejedná se o první rosenthalský film – Prachu a Brokům předcházela středometrážní gangsterka Klikaři, před ní byly ještě dva další kraťasy. Zároveň se věnujeme historickému šermu a pořádání historických a fantasy akcí, a tak bylo nevyhnutelné, že jednou přijde i takový film. Co se týče Prachu a Broků, na počátku jsme koncipovali délku 40 minut, ve střižně se pak délka i se závěrečnými titulky vyšplhala na 59 mnut.

Čím může snímek současné diváky zaujmout?  Jakému publiku je film vlastně určen? 

Ačkoliv je film zasazením pohádka, ve filmu se vyskytují pohádkové postavy atd., není v žádném případě pro děti – je tam spousta násilí. Na své si tak přijdou milovníci akčních a napínavých scén, ale i ti, co ocení spíš humor a nadsázku. Jak jinak než s humorem a nadsázkou brát to, že Rumcajs je v našem podání šílený badass, co rozsévá smrt svojí žaludovkou?

Jste režisérem tohoto amatérského snímku, je filmařina obecně plněním vašich snů?  Máte za sebou nějaké filmařské zkušenosti?

Ano – od doby, kdy jsem v kvartě režíroval školní divadlo Tajemná vražda na Ohařství Wellingtonském, jsem chtěl dělat režii. Do té doby jsem chtěl být hercem 🙂 Se spolužáky jsme pak ještě ten rok natočili České Palermo, což je gangsterka o italském mafiánovi, co přijede do Příbrami. Další filmečky se spolužáky následovaly  a mimo to jsem dělal i na již zmínených rosenthalských filmech.

Kolik lidí se na výrobě filmu podílelo? Byli členové týmu jen amatéři, nebo byli součástí i profesionální filmaři? 

Na natáčení  se vystřídalo ke stovce lidí, další se zapojili až v postprodukci. Ve štábu se objevilo i pár profíků, ale i ti pracovali bez nároku na honorář, naopak, museli si brát dovolenou. Jedním z profíků byl třeba Borek Belfín, špičkový filmový šermíř ze skupiny Merlet, co s námi dělal bojové choreografie. Díky němu bitky ve filmu vypadají tak dobře.

Jak se film dlouho natáčel a jak dlouho trvala postprodukce celého snímku?

Film měl dohromady patnáct natáčecích dní, točili jsme průběžně v roce 2014. Střih a postprodukce zabrala rok intenzivní práce.

V jakém směru byla práce na filmu nejobtížnější?

Ten projekt je opravdu velký. Psaní scénáře, shánění peněz, preprodukce, produkce, postprodukce, distribuce – žádná z fází se neobešla bez komplikací. Pro mě osobně byla nejobtížnější první fáze střihu, kdy jsem se musel prodírat desítkami hodin materiálu a skládat z nich kostru filmu. Film tehdy vůbec nefungoval , scény byly nudné nebo vůbec nedávaly smysl. Měl jsem obavu, že musíme uspořádat masivní přetáčky. Naštěstí jsem si nakonec se všemi problémy poradil ve střižně a přetáčky nebyly potřeba.

Jak jste vybírali herce? Probíhal klasický casting, anebo bylo předem jasno, komu jaká role připadne?

Všichni hlavní herci se vybírali pouze mezi rosethalci. Některé role byly skutečně jasné od počátku, třeba Vít Filipovský coby Jánošík, jinde byl výběr herce dlouhý proces. Třeba Jakub Koudela chtěl původně hrát Ficka, protože v tom spatřoval hereckou výzvu, nakonec hraje Viléma.

Prozradíte, kolik stála realizace filmu? A jak se dařilo na tento projekt shánět finanční prostředky?

Rozpočet se vyšplhal k 250 tisícům. Peníze jsme vybrali dvěma způsoby. První byl crowdfundingová kampaň na Startovač.cz, kde nám přispívali sami fanoušci, šlo de facto o veřejnou sbírku. Druhý způsob byli lokální sponzoři – naším hlavním sponzorem je město Rožmitál pod Třemšínem.

Co říkáte na ohlasy diváků? Dle dostupných komentářů k filmu na internetu jsou ohlasy převážně pozitivní.

Jsem více než spokojen! Velmi mě těší, že diváci film neberou jako amatérák, ale srovnávají nás s profesionálními filmy.

Jaké filmy Vás inspirují? Máte nějaký filmařský vzor?

Miluji fantasy a historické filmy, mým nejoblíbenějším filmem je Pán Prstenů, to je prostě srdcovka. Mým velkým vzorem je Ridley Scott, další oblíbenci jsou Quentin Tarantino, Francis Ford Copolla, Sergio Leone nebo Nicolas Winding Refn.

Jaké jsou Vaše další plány, chcete se nadále věnovat filmu?

Stoprocentně! Během tvorby Prachu a Broků jsem si uvědomil, že filmařina mě skutečně baví a naplňuje. Další film bude a nevylučuju ani, že se vrátím k loupežnické tematice – ta je totiž tak obsáhlá, že by vydala na celý seriál.

první pomoc banner