Hlavní stránka Zprávy Stav pacientů hospitalizovaných ve Zlíně s otravou metanolem se lepší

Stav pacientů hospitalizovaných ve Zlíně s otravou metanolem se lepší

0

Zdravotní stav všech deseti pacientů, kteří jsou hospitalizování kvůli otravě metanolem ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati se lepší. Dva muže a jednu ženu, kteří byli do nemocnice přijati minulý týden v kritickém stavu, už lékaři v neděli probudili z umělého spánku. Celkem v KNTB leží s otravou po požití závadného alkoholu pět žen a pět mužů.

„Pětatřicetiletá žena, kterou jsme přijali na ARO ve středu 12. září v kritickém stavu, je při vědomí a komunikuje. Víme od ní, že předtím v neděli večer pila vodku koupenou na zlínském sídlišti, ale také slivovici. V úterý se napila znovu vodky. Osmapadesátiletý muž přijatý na ARO v pondělí 10. září večer jako první zlínský pacient s otravou metanolem, je také probuzený z umělého spánku, je bez dýchacího přístroje, komunikuje zatím trochu hůře, také pil vodku koupenou na sídlišti. Z umělého spánku lékaři probudili také osmačtyřicetiletého muže, který leží na jednotce intenzivní péče interní kliniky od úterý 11. září a je taktéž schopen komunikace,“ řekl primář ARO, Radovan Turek.

Rovněž stav dalších čtyř žen a tří mužů hospitalizovaných na JIP interní kliniky se postupně zlepšuje. Od pátečního večera má nemocnice k dispozici deset balení léku Fomepizol. „Vedení nemocnice se rozhodlo lék přivézt z toxikologického centra v Praze, odkud nám bylo poskytnuto jako rezerva pro naše pacienty a pro pacienty Zlínského kraje. Použijeme jej v případě nové těžké otravy metylalkoholem.  Další balení léku jsou k dispozici v Toxikologickém centru Fakultní nemocnice Olomouc. Deset balení je pro jednoho až dva pacienty,“ sdělil Turek.