Hlavní stránka Zprávy Tři knihovny z kraje uspěly v soutěži o nejlepší web

Tři knihovny z kraje uspěly v soutěži o nejlepší web

0

ilustrační foto

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již šestnáctý ročník Bibliowebu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Na přelomů února a března zhodnotila odborná porota webové stránky devětatřiceti veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku.

V této konkurenci uspěly hned tři knihovny ze Zlínského kraje. V kategorii knihoven v obcích nad třicet tisíc obyvatel získala druhé místo Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. V kategorii knihoven v obcích od 15 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Masarykova veřejná knihovna ve Vsetíně a na třetím místě ve stejné kategorii skončila Městská knihovna ve Valašském Meziříčí.

Hodnocení bylo dvoukolové. Sítem prvního kola, v němž se testovalo splnění základní úrovně přístupnosti a vystavení online katalogu, prošly webové stránky 34 knihoven. Ve druhém kole bylo hodnoceno devět kritérií: kvalita obsahu stránek, aktuálnost stránek, design stránek, možnosti komunikace stránek s uživatelem, bonusová kategorie (přítomnost nadstandardních informací a funkcí – dotazníky, ankety, podpora responzivního designu a další), sympatie poroty (celkový dojem webové prezentace, netradiční nápady webových služeb), kvalita písemné koncepce webu, test reakce na dotazy, přístupnost stránek pro handicapované uživatele.

Absolutním vítězem v letošním ročníku soutěže Biblioweb se součtem 195 bodů stala Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Letos pojedenácté hodnotila stránky soutěžících knihoven i laická veřejnost, která měla možnost hlasovat prostřednictvím speciálních webových stránek. Vítězem se stala Knihovna U Mokřinky z obce Mokré, která získala 977 hlasů. Slavnostní předání cen Biblioweb se uskutečnilo 13. dubna na konferenci ISSS 2015 v Hradci Králové.

Tento text byl publikován díky laskavé podpoře našeho partnera:

Czech Good News

Pokud se chcete stát partnerem některého příspěvku nebo rubriky, napište nám na email: redakce@zlinskynocnik.cz/web

Chcete dostávat dobré zprávy přímo do e-mailu? Zadejte svou e-mailovou adresu a nic vám neunikne: