Hlavní stránka Zprávy Ukrajina dnes očima osmnáctileté studentky

Ukrajina dnes očima osmnáctileté studentky

0

Foto: Hanna Borovska

Vyhrocená situace na Ukrajině, která podle některých již hraničí s občanskou válkou, nenese právě atributy pozitivní zprávy, ale jedná se o zprávu důležitou. Média přinášejí mnohdy filtrované informace, jak to ale vidí mladí Ukrajinci mimo Kyjev a jaký vliv má dění v hlavním městě na jejich každodenní život. Své osobní svědectví Nočníku podala osmnáctiletá studentka obchodně-technické školy Kateryna Samojlenko z města Žytomyr, které leží asi 130 kilometrů od Kyjeva a má 280 000 obyvatel.

Kateryna říká:

Právě se na Ukrajině odehrává válka mezi vládou a národem. Prezident Viktor Janukovyč absolutně nechápe závažnost celé situace. Tupě poslouchá příkazy Vladimira Putina. Ukrajinci jsou nezlomný lid. Mnoho policistů přešlo na stranu lidu. Všechny trasy do Kyjeva jsou zablokované. Lidé obsazují tzv. ODA (oblastna deržavna administracija) obdoby městského úřadu.

U nás v Žytomyru nejsou změny příliš znatelné, lidé normálně chodí do práce i do školy. Skupina lidí složená převážně za studentů tady obsadila městský úřad a ubránila se i policii. Ale nepokoje se dotýkají celé země. Lidé z venkova a studenti odcházejí do Kyjeva a do větších měst, aby se zapojili.Někteří z mých kamarádů se zúčastnili maidanu.

Co se týká olympiády, tak ta je nám momentálně úplně ukradená. (reprezentanti Ukrajiny také možná pod psychickým tlakem z nastalé situace získalí zatím pouze jediný bronz – pozn. redakce)

Přišel bod varu kdy už jsme to nemohli vydržet. Ukazujeme, kdo jsme ve skutečnosti, a že nám záleží na Ukrajině. Zřejmě může dojít i k občanské válce, ale my chceme mír. Rozdělení země, o kterém se také mluví, by podle mě bylo to nejhorší. A emigrovat rozhodně nehodlám, nemohla bych žít bez svých lidí, bez své Ukrajiny.

Moc si vážíme podpory lidí ze zahraničí. Cítíme díky tomu, že nejsme sami.

Mapa UkrajinyZa zprostředkování a překlad děkujeme Lukáši Činčovi.