Hlavní stránka Kultura V Liptále vystoupí folkloristé z Korey i Kanady

V Liptále vystoupí folkloristé z Korey i Kanady

0

zdroj: Liptálské slavnosti

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti se po pětačtyřicáté úskuteční ve valašské obci Liptál. Od 20. do 25. srpna tam vystoupí stovky tanečníků, zpěváků a lidových hudebníků z mnoha zemí. Hlavní pořady festivalu se odehrávají v sobotu a neděli v liptálském přírodně kulturním areálu, ve středu, čtvrtek a pátek pojedou soubory účinkovat také do Všeminy, Seninky a Vsetína.

Zahraničními hosty letošního ročníku budou soubory z  Itálie, Korey, Kanady, Maďarska, Polska, Ruska a Slovenska. Českou republiku budou zastupovat kapely Olešnica z Doloplaz, Šardičan ze Šardic, Bartošův dětský soubor ze Zlína, Leluja z Provodova a vsetínská Jasénka. Účinkovat bude také dechová hudba Liptalanka, valašský gajdoš Petr Sovják, Lukáš Pišoja, práskač bičem a všechny skupiny domácího souboru Lipta – Malůšata, Malá Lipta, základní soubor, senioři, ženský sbor Rokytenka a rovněž nová skupinka malých ogarů. Doprovodí je cimbálová muzika Kotula z Nového Hrozenkova.

V letošním roce slaví ženský sbor Rokytenka desáté výročí založení, a tak bude jeden z pořadů věnovaný tomuto jubileu. Vystoupí v něm Bělina ze Zlína, cimbálovka Jiřího Janouška z Prahy se sólistkou Markétou Janouškovou, zpívat bude Vlasta Grycová, Ludmila Vašková a Josef Laža. V sobotu bude na programu „Zbojnický večer, ve kterém se předvedou valašští a slovenští zbojníci.

K tradicím festivalu patří i víkendové řezbářské a řemeslnické dny s pojené s tradičním jarmarkem, noční ohňostroj s taneční zábavou při cimbálu, nedělní bohoslužby a slavnostní průvod obcí Liptál. Doprovodnou akcí je výstava fotografií ke stému výročí založení tělovýchovy v obci Liptál spojená  s výstavou květin.