Hlavní stránka Lifestyle Papír a víčka jsou passé. V Otrokovicích sbírají pro charitu hliník

Papír a víčka jsou passé. V Otrokovicích sbírají pro charitu hliník

0

Již 8. ročník charitativní akce „Sbírejte hliník pro Charitu“ se uskutečnil ve školním roce 2019/2020. Prvotní myšlenka byla zapojit do sběru školy a přiblížit tak dětem nutnost třídění odpadu a to nejen plastu a papíru. Do projektu jsou v současné době zapojeny základní školy z Otrokovic a okolí – Halenkovice, Tlumačov, Napajedla, Pohořelice, Žlutava, dále pak UTB, Gymnázium Otrokovice, Arcibiskupské Gymnázium Kroměříž a obec Žlutava.

V průběhu let se rozvinula spolupráce mimo školy i do různých firem v Otrokovicích. „V letošním ročníku bylo ve školách a od veřejností nasbíráno téměř 2,5 tuny hliníkového odpadu. Téměř pětinu z toho nasbírali právě zaměstnanci tří zúčastněných firem. Celkový výtěžek, více než 21 000 korun  bude postupně použit na obnovu vybavení Azylového domu pro rodiny a matky s dětmi Nový domov Otrokovice,“ shrnuje výsledky právě skončeného ročníku fundraiserka Vladana Trvajová, fundraiserka.

Do třídění hliníkových obalů se může zapojit každý, konkrétně se jedná o plechovky od nápojů, alobal, víčka od jogurtů, staré hrnce, plechy, příbory a podobné. Tyto věci se v domácnostech běžně objevují, ale málo už se ví, že se mohou třídit také jako třeba papír a plasty. Při minulé akci se mezi plechovkami od nápojů a sprejovými nádobkami objevila dokonce i hliníková koloběžka nebo hliníkové radiátory. Sesbíraný hliník mohou lidé nosit na adresu Charitního domova (Na Uličce 1617, Otrokovice) nebo do škol v Otrokovicích, Napajedlích a blízkých obcí.

„Děkujeme všem malým i velkým sběratelům, že pomáháte chránit životní prostředí a zároveň zlepšujete podmínky života klientům využívající služby Charity Otrokovice. Jste skvělí,“ uzavírá Trvajová.

Otrokovice byly oceněny za nízkou produkci odpadu

Za nejnižší produkci směsného odpadu v kategorii měst nad 5000 obyvatel Zlínského kraje získaly Otrokovice 3. místo. Odpadového Oskara udělila Otrokovicím společnost Arnika.

Arnika je česká nezisková organizace, která spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí. Věří, že přírodní bohatství není pouze darem, ale také závazkem uchovat jej do budoucna. Svoji činnost opírá o tři pilíře – zapojení veřejnosti, odborné argumenty a komunikaci s médii.

Společnost vyhlásila v pátek 25. září výsledky již šestého ročníku Odpadového Oskara a Otrokovice dosáhly výborných výsledků. Podrobné výsledky včetně údajů o produkci směsného odpadu ve vybraných obcích a městech pro jednotlivé kraje naleznete na webu: https://arnika.org/odpadovy-oskar-2020.


Tento text mohl být publikován díky podpoře našich partnerů, mezi které patří i: 

Chcete nás také podpořit a získat prostor u nás na webu? Napište na: redakce@zlinskynocnik.cz