Hlavní stránka Kultura Ve Zlíně zatančí čtyři „baleťáci“ z Moskvy

Ve Zlíně zatančí čtyři „baleťáci“ z Moskvy

0

Unikátní představení slibují čtyři talentovaní umělci z Ruska, kteří přijali pozvání Základní umělecké školy ve Zlíně ve spolupráci se spolkem ZUŠKA? ZUŠKA!. Českému publiku se představí teprve podruhé, a to se svým ojedinělým divadelním představením Proč jsou květy krásné. V Česku si svou premiéru odbyli teprve před třemi lety v Národním divadle v Praze.

„Jedná se o mužskou inscenaci Moskevského divadelního souboru Teatrplastycznyj, které se zabývá unikátním divadelním přístupem a pracuje se specifickou divadelní formou založenou na pohybovém ztvárnění divadelní inscenace. Tento divadelní přístup je nejen naprostým unikátem v České republice, ale i v zahraničí,“ přiblížil Martin Dominik Polínek ze Základní umělecké školy ve Zlíně, na jehož pozvání divadelní soubor do Zlína zavítá.

Historie inscenace má přitom kořeny právě u nás v Česku, v Praze na Karlově mostě, kde choreograf divadla jednou večer zaslechl zajímavou hudbu českého skladatele a hudebníka Jaroslava Málka. Přivezl si hudbu do Moskvy, kde se u režisérky zrodil námět inscenace, kterou mohli nazkoušet pouze muži.

„Inscenace je mystická, filozofická, postavena na obrazech, nikoli na příběhu. Člověk proplouvající svým životem, který pociťuje osamělost v bezbřehém vesmíru, se snaží zachytit nezachytitelné,“ poodkryl děj Martin Polínek. Představení je plné hypnotické atmosféry, nekonečně se prolínajících improvizačních linek, rytmů až jako by čas zůstával stát. Divák tak může objevit skryté hlubiny v sobě samém.

Námět inscenace koresponduje s citátem anglického básníka a malíře W. Blakea: „Spatřit svět v zrnku písku a nebe v divoké květině. Zachytit nekonečno v dlani a věčnost v jedné hodině.“ Vystoupení se uskuteční 11. března na Malé scéně.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web