Hlavní stránka Kultura Z Dlouhé se v sobotu stane kreativní ulička

Z Dlouhé se v sobotu stane kreativní ulička

0

Ilustrační foto

Oranžové cihlové zdi ke Zlínu neodmyslitelně patří, ale někdy můžou trošku omrzet. A to potom není nic lepšího, než zapojit kreativitu a vytvořit něco nového. Právě proto se bude konat v sobotu 20. června na ulici Dlouhá projekt s názvem Kreativní ulička. Kolemjdoucí mohou zapojit svého tvůrčího ducha a vytvořit přímo na ulici zajímavá plátna Projekt vznikl ze spolupráce Zelenáčovy šopy a Nového světa a v rozhovoru jej přiblíží Aleš Velísek z Nového světa.

O čem přesně v akci Kreativní ulička jde?

Jde jednoduše o to, že v sobotu zhruba od 10:00 umístíme na ulici Dlouhá stojany s plátny, dáme k dispozici barvy a štětce a necháme lidi projevit jejich kreativitu. Stejná akce se konala v Holešově a měla přispět ke zlepšení kulturního rázu uličky, která tam ležela ladem a setkala se s velkým úspěchem.

Takže výtvory lidí budou po akci krášlit ulici Dlouhá?

Venkovní výstava se z technických důvodů nechystá, ale část maleb vystavíme v Zelenáčově šopě a ostatní uschováme nebo rozdáme lidem, pokud si pro ně do následujícího týdne přijdou. Pokud by prací bylo více, budou k vidění i v Novém světě.

Ulice Dlouhá je, jak už její název napovídá, celkem dlouhá, chystáte se ji využít celou?

Půjde o prostor mezi dvěma zmíněnými podniky, takže před jejiích vstupy, u zahrádky a chtěli bychom využít i průchod.

Čím se vůbec bude malovat?

Návštěvníci budou mít k dispozici stůl, na kterém si budou moci vybrat z několika druhů barev a štětců, a potom už záleží jen na jejich kreativitě.

A jak dlouho se bude malovat?

Malování začne v 10:00. To, kdy skončí, bude záviset na počtu pláten, která seženeme, ale zejména na návštěvnosti. Chtěli bychom končit kolem 17:00, ale záleží hlavně na lidech, kteří přijdou. Na akci chystáme i živou hudbu, nějaký folk, abychom měli muzikanty přímo na ulici.

Co to vůbec obnáší, organizace takové netradiční akce?

Nejdůlěžitejší je sehnat stojany, plátna, barvy, štětce a další materiál. Potom je třeba lidem poskytnout informaci o tom, že se něco děje prostřednictvím Facebooku a rozšířit nějakou tu šeptandu. Taky je důležitá domluva s městem, které to musí povolit. Naštěstí jsme se dohodli s naší kamarádkou umělkyní Jitkou Hrdličkovou, která pracuje z 99% s recyklovanými materiály, která už tuto akci pořádala právě v Holešově.

Co si od Kreativné uličky slibujete?

Aby byla pomalovaná plátna a hlavně, aby si to lidé užili, usmívali se a udělali si to tady hezké. A pokud se to povede, rádi bychom tento projekt opakovali.

Přemýšlíte, že uděláte i nějakou další podobnou akci?

Určitě bychom chtěli a máme nějaké plány, ale časově jsme bohužel vytížení natolik, že nestihneme zrealizovat všechno, co si přejeme. Chtěli bychom společně se Zlínským nočníkem pořádat například takové „miniblešáky“, ale o tom zase jindy.