Hlavní stránka Zprávy Zájem lidí o testování alkoholu je značný

Zájem lidí o testování alkoholu je značný

0

Velký zájem veřejnosti provázel dnešní zahájení testování alkoholu na přítomnost velmi nebezpečného metanolu. Před místností v budově magistrátu na ulici Zarámí, kde zkoušky probíhají, se rychle vytvořila fronta několika desítek zájemců.

„Během první hodiny jsme nechali otestovat 27 vzorků, v žádném z nich jedovatý metanol nebyl přítomen. K žádným organizačním zmatkům nedochází, díky pečlivé přípravě i trpělivosti zájemců,“ oznámil primátor města Miroslav Adámek. „Přinesla jsem rum a slivovici, láhve jsem dostala jako dárek. Jsem ráda, že obsah je v pořádku. Moc děkuji za možnost nechat si alkohol otestovat,“ svěřila se Emílie Hubáčková, která si nechala otestovat obsah lahví jako jedna z prvních.

Testovat se bude dnes do 18 hodin. Zájemci budou mít šanci nechat si prověřit svůj alkohol i zítra a v pátek, vždy v čase od 12 do 18 hodin. „Otestování jednoho vzorku bude mít každý zájemce zdarma. Za druhý vzorek zaplatí třicet korun, stejná cena bude i u třetího vzorku,“ oznámil náměstek primátora Ondřej Běták. Dodal, že magistrát vyčlenil na realizaci testování pět zaměstnanců, na hladký průběh dohlíží i tři strážníci městské policie.

Samotné testování provádí odborníci ze společnosti ITC – institut pro testování a certifikace. „K odhalení nebezpečné dávky metanolu postačí jediný panák alkoholu, kvůli identifikaci je ale nutné přinést celé láhve. Výsledek se zájemce dozví maximálně do deseti minut. Pracujeme totiž s infračerveným spektrometrem, což je přístroj, který takto rychlou analýzu umožňuje,“ sdělil Jiří Samsonek, ředitel divize zkušebnictví společnosti ITC, který testování alkoholu vede.

Spektrofotometr je odladěn pro testování lihovin bez výraznější přítomnosti cukru, především tuzemáku a vodky, což jsou druhy alkoholu, ve kterých se v drtivé většině případů nebezpečné množství metanolu objevuje. „Žádáme tímto občany, aby k testování nosili zejména nekolkovaný tuzemák a vodku, zvláště pak, pokud místo jejich zakoupení budí nedůvěru. Kromě různých sladkých likérů, vaječných koňaků, fernetu a becherovky nebudou testovány ani slivovice prokazatelně vypálené v pěstitelských pálenicích, v nich se totiž metylalkohol v nebezpečné koncentraci nevyskytuje. Je zbytečné nosit také láhve, ze kterých se pije třeba dva měsíce, i jejich obsah bude nejspíš v pořádku,“ ujistil Samsonek.

Před zahájením testování každý zájemce vyplní formulář speciálně vytvořený pro tento účel. Kromě kontaktních informací z občanského průkazu bude odpovídat i na otázky týkající se prověřovaného alkoholu. Pokud bude při testování v některé z lahví objeveno nebezpečné množství metanolu, nechá ji majitel přímo v testovací místnosti. „Apeluji znovu na veřejnost, aby k riziku spojeným s konzumací alkoholu nejasného původu přistupovali maximálně zodpovědně. Pokud ho mají více než tři vzorky, klidně ať ho vylijí. Riziko je velké, může jít o život nebo zrak,“ upozornil Miroslav Adámek.

Náklady, které město bude mít v souvislosti se zajištěním testování alkoholu, nepřesáhnou částku dvacet tisíc korun bez DPH.

U lahví opatřených kolky nemusí majitelé čekat na testování pořádané městem. Zda skutečně byl jejich obsah vyroben firmou uvedenou na etiketě zjistí tak, když dotyčnou společnost kontaktují, nahlásí číslo kolku a jeho šarži. Výsledek se dozví do několika hodin. „Už jsme to zkoušeli u  likérky Becherovka a tento postup fungoval. Za kvalitu svého zboží se oficiální výrobci zaručili, takzvaný rodný list každé lahve jsou schopní bezpečně dohledat se zpětností několika let,“ řekl Miloš Galád, poradce generálního ředitele společnosti ITC. „Těm, co se o tomto způsobu ověření původu alkoholu dozví až po příchodu do testovací místnosti, dáváme lístky s webovými kontakty na největší výrobce alkoholu, abychom jim zjišťování informací usnadnili,“ uvedl Běták.