Hlavní stránka Lifestyle Zlín a jeho lidé očima cizinců? Romantika, architektura a špatná angličtina

Zlín a jeho lidé očima cizinců? Romantika, architektura a špatná angličtina

0

Foto: Asociace Dice

Jak vnímají Zlín cizinci, kteří jej navštíví? A jaký je jejich dojem z obyvatel města? Jsou schopní domluvit se anglicky a poradit? Tyto otázky jsme se rozhodli zodpovědět a ve spolupráci s Asociací Dice jsme do ulic krajského města vyslali deset tříčlenných týmů, složených z lidí různých národností. Jejich úkolem bylo pokusit se navázat se Zlíňáky kontakt v angličtině a nechat si poradit cestu k autobusovému nádraží a pak se podělit o své první dojmy. Naše třicítka dočasných redaktorů je samozřejmě na výsledek své snahy zvědavá, což je také důvod, proč tento text publikujeme dvojjazyčně.

V průměru se týmy dočkaly pomoci od třetího dotázaného v pořadí, někdy to ale byl až ten sedmý. Nadpoloviční většina lidí, které cizinci ve Zlíně oslovili, neuměla dobře anglicky, ale snaha poradit byla velká a často pantomimická.

Špatná angličtina je všeobecný problém

„Zlín mi připomíná Garliavu odkud pocházím. Ani u nás starší lidé neumí pořádně anglicky a občas jsou hrubí nebo se možná bojí,“ říká Guste z Litvy.

„Lidé ve Zlíně byli velmi přátelští. I když třeba neuměli anglicky, snažili se nám pomoct ze všech sil. To je stejné jako u nás v Turecku, tam se také každý snaží poradit,“ popisuje Ismail. Devatenáctiletý Mateusz z Polska také hodnotí Zlíňáky kladně: „Ve Zlíně jsem potkal velice ochotné lidi a všichni se usmívali. Na městě se mi líbí, že není ani moc velké ani malé, prostě někde uprostřed. A taky tu máte hodně soch.“

Architektura zaujme na první pohled

Architektonické řešení města oceňovali návštěvníci často. „Zlín je proti mému rodnému Oristanu větší, ale naštěstí ne chaotickým způsobem. Myslím, že se tady dá hezky žít. Ani nevím proč, ale když jdu Zlínem, nemám pocit, jako bych kráčel velkým městem,“ líčí italský student Fabio. „Zlín je mnohem menší než Skopje, ale zato mnohem čistší a líp organizovaný. Podle mého názoru působí dost postkomunisticky,“ říká Miralem z Makedonie.

„Zlín se mi zdá architektonicky dobře řešený. Nemohu ho srovnat s žádnou částí Řecka. Je jako mikrosvět uvnitř České republiky,“ říká Flora z Řecka.

Specifické rozdíly vnímá každý na základě svého původu. Povšimne si pak třeba věcí, nad kterými se Evropan už nepozastaví. „Pocházím z Maroka, kde neznáme sníh, takže jsem už několikrát málem upadl na náledí. Zlín je čisté město a lidé si tu nepřecházejí silnici, kde se jim zlíbí. Zdáli se mi milí, ale nemluví moc anglicky,“ popisuje odlišnosti Oussama z Maroka.

Čtyřiadvacetiletý Szilárd z Maďarska také ocenil uspořádání města, ale našel na něm i negativum, které se netýká pouze Zlína. „Pécs je větší, ale podobný Zlínu, protože jsou to obě univerzitní města. Líbí se mi, že Zlín má spoustu volných prostor a zeleně. Ale hospody jsou tu moc zakouřené, měli byste to zakázat, smrděl jsem pak celé dny kouřem,“ stěžuje si.

Foto: Asociace Dice

Zlíňáci jsou přátelští a nejsou xenofobní

Názor na Zlíňáky se různí podle toho, na koho týmy právě narazily, vesměs je ale pozitivní. „Podle mojí zkušenosti jsou Zlíňáci štědří, protože se s námi podělii o rum,“ pochvaluje si Joanna z Polska. Florence z Londýna pak nevidí mezi obyvateli Zlína a britské metropole velký rozdíl. „Zlíňané mi připomínají lidi v Londýně, někteří byli velmi přátelští a ostatní, ne že by byli přímo nepříjemní, ale zkrátka byli zaneprázdnění a někam spěchali,“ popisuje a nadšeně vypráví, jak jí kolemjdoucí půjčil pejska.

„Zlín je v porovnání s Káhirou malý a není tak přelidněný, ale lidí jsou zde přátelští stejně jako v Egyptě. Je vidět, že Zlíňané nemají problém s cizinci jako mají třeba němci,“ líčí svoje pozitivní dojmy egypťanka Rania.

Žádost o ruku? Jedině ve Zlíně

Někteří z návštěvníků si Zlín na první pohled oblíbili. „Zlín je hezké a přátelské město, které mi dost připomíná domov. Rozhodně bych každému doporučil Zlín navštívit,“ říká Miklósz z Maďarka. „Zapomeňte na Paříž, nejromantičtější místo, kde jsem kdy byla je Zlín, a to si nedělám legraci. Zlín je naprosto okouzlující, jedinečné a odlišné město. Možná jsem ovlivněná tím, že pocházím z nejindustriálnější oblasti Polska nebo tím, že studuji architekturu, nicméně pokud by mě chtěl někdo někdy požádat o ruku, přála bych si, aby to bylo ve Zlíně,“ básní o městě obuvi Adriana, studentka architektury.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web