Hlavní stránka Lifestyle Zlín Design Market doplní široký doprovodný program

Zlín Design Market doplní široký doprovodný program

0
zdroj: archiv Zlín Design

foto: archiv Zlín Design

Už o tomto víkendu se na Zlínské zámku uskuteční Zlín Design Market, na kterém se představí řada mladých návrhářů, umělců a designérů. Kromě stánků s jejich nápaditými výrobky návštěvníci na zámku najdou také řadu dalších možností, jak se zabavit. Ty přináší následující přehled.

Módní přehlídka

28. 11. 2015 v 17 hodin – Módní přehlídka Atelieru Design oděvu

Atelier Design oděvu je dynamicky se rozvíjející ateliér UTB ve Zlíně. Práce studentů reagují na aktuální dění v módním průmyslu. Velký důraz je kladen na rozvoj konceptuální tvořivosti a originality. Témata jsou flexibilní, zaměřená tak, aby studenti komplexně rozvíjeli svoji kreativitu. Těšit se můžete na modely Jana Černého, který získal letos ocenění na Fashion Live Bratislava, na Terezu Otáhalíkovou, která reprezentovala Atelier na přehlídce v Moskvě, ale i na spoustu dalších jedinečných modelů.

Workshopy pro malé i velké nadšence

Kaligrafie –   28. 11. 2015 od 10 do 13 hodin

28. 11. 2015 od 14 do 17 hodin

Lektor: Lenka Baroňová. Přednáška s praktickými ukázkami z oblasti vývoje a tvorby písma, techniky psaní kaligrafickým perem. Workshop je určen pro zájemce starší 15 let a zároveň pro praváky.

Leptání skla – 29. 11. 2015 od 10 do 12 hodin

Lektor: Miroslava Kupčíková. Seznámení se zajímavou technikou povrchové úpravy skla, postupem práce a následné vytvoření si vlastního originálního vánočního dárku. Workshop je určen pro zájemce starší 18 let.

Origami – 29. 11. 2015 od 13 hod do 15 hodin

Lektor: Tereza Anderlová. Skládání japonského origami. Připravený bude také originální japonský čaj pro zpříjemnění předvánoční atmosféry. Workshop je určen pro malé i velké skládače.

Gravírování – 29. 11. 2015 od 16 do 18 hodin

Lektor: Lubomír Šurýn. Rytí do skla a odebírání materiálu pomocí gravírovacího pera na skleněném podkladu. Můžete si vygravírovat portrét nebo vytvořit návrh podle vlastní představy. K dispozici bude i rytecký stroj z roku 1894, který je opravdovým skvostem. Vyrobené produkty si pak s sebou můžete odnést domů.

Registrovat na výše uvedené workshopy se zájemci mohou na e-mail info@zlin-design.cz

Fabrika na trika – celodenní

Lektor: Zbyněk Šubert. Celodenní workshop – potisk textilu technikou sítotisku. Takto vytvořené tričko nebo taška se mohou stát vaším originálním doplňkem šatníku či dárkem.

Moje dílna – celodenní

Výtvarná dílna spojená s domácí kavárnou, celodenní tvoření pro dospělé i děti.

Přednášky pro veřejnost

28. 11. 2015 v 15 hodin – Vít Jakubíček – Baťovská škola pro podnikatele v uměleckém průmyslu – Zlínská škola umění (1939-1949)

Přednáška věnovaná počátkům baťovského výtvarného učiliště, které mělo vychovat budoucí designéry pro firmu Baťa. Původní vize zakladatelů Školy umění budou konfrontovány se skutečnými výsledky, jichž dosáhli vybraní absolventi ve své poválečné profesionální kariéře.

28. 11. 2015 v 18:30 hodin – ellement

Přednášet o architektuře budou zástupci zlínské kanceláře ellement.

29. 11. 2015 v 11 hodin – Roman Šedina – RECYCL3 PROJEKT

Designér porcelánu Roman Šedina a grafická designérka Eva Havelková vytvořili nový projekt Recycl3, který chce vdechnout nový život odpadovým materiálům, jako jsou papírové odřezky, zbytky keramických hmot, dřeva nebo kovovým profilům. Přichází proto s první pěticí produktů vyrobených z odpadu.

29 11. 2015 v 14 hodin – Patrik Illo

Slovenský vizuální umělec a mezinárodně uznávaný sklářský designér. Spolupracuje s významnými sklárnami na Slovensku, v Čechách a v Polsku. Jeho umělecká díla jsou zastoupena v galeriích a soukromých sbírkách v Evropě a USA. Design, který navrhl je součástí tisícovek domácností po celém světě. Patrik Illo je nositelem významných ocenění za design a vizuální umění – např. Design Plus – Německo, Národní cena za dizajn – uznanie – Slovensko, Dobry Wzor – finalista – Polsko, Cena Oskara Čepana – finalista, Slovensko. Od roku 2010 je vedoucím Ateliéru Sklo na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Mimo to pracuje jako hlavní designér ve společnosti Rona a.s., která je jedním z nejvýznamnějších výrobců skla v Evropě. Svou tvorbu představil na řadě výstav, přehlídek designu, sympozií a veletrhů po celém světě.

Promítání studentských filmů

Podstatou Ateliéru Animované tvorby je příběh a jeho hrdinové, kteří ho vypráví. Tvorba každého animovaného filmu učí trpělivosti, nutí hledat stále nové způsoby, jak dát představám a myšlenkám adekvátní podobu. Animace je hra plná fantazie, která by měla bavit nejen diváka, ale i svého autora.

Coffee time – Monika Hrdličková

Jak zachránit princeznu – Alžběta Gobelová

Jaro/Spring – Kateřina Čupová

Kauza perník – Pavel Jindra

Kde rostou motýli? – Vlaďka Macurová

Kouzelníci – Yana Shevchenko

Nekudrň – Veronika Jelínková

O šunce – Eliška Chytková

Případ – Martin Živocký

Racek – Noemi Valentíny

Skála – Ondřej Javora

Jak Pumpot s čertem zatočil – František Dečman

The Aping – Filip Javora

Trojúhelník –Eliška Habartová, Lenka Zaydlarová

Světýlko – Noemi Valentíny

Erwin – Petr Jindra

Křídla mrtvé můry – Barbora Hermanová

Na dobrou noc – Martina Stankušová

Říjen 2050 – Alžběta Göbelová

Stalo se v ZOO – Veronika Zacharová

Mezi stromy – Pavla Baštanová

Stopy – Naomi Valentíny

Výstavy

Václav Chad – „Nevěděli jsme kdy skončí válka“ Galerie Václava Chada

Tvorba Václava Chada zahrnuje pouhých pět let, ale svým rozsahem, podobou a významy se řadí k výrazným výtvarným projevům českého umění první poloviny čtyřicátých let 20. století. Chadovy práce, které se tu představují v kontextu Školy umění, jsou svědectvím hledání svobodného prostoru v nesvobodě, záměrně pobuřují, překračují tabu, odmítají líbivost a prázdné estetizování. Vynikají bezprostředností výpovědi, v níž se střetávají představy začínajícího malíře s nutností reagovat na složitou dobu, v níž žil. Právem se řadí k progresivní linii okleštěného českého umění první poloviny čtyřicátých let.

Komentovaná prohlídka: 29. 11. 2015 – 13 hodin; Alena Pomajzlová (kurátorka výstavy)

Ostrov umění v moři průmyslu – Zlínská škola umění (1939-1949) – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Výstava Zlínská škola umění (1939-1949) bude vůbec prvním a zcela jedinečným počinem kriticky reflektujícím činnost instituce, kde byla mezi léty 1939-1949 vychována řada předních českých umělců a designérů. Škola umění byla založena navzdory nelehké době na sklonku meziválečného Československa v předvečer druhé světové války. Přesto si během deseti let své existence našla důležité místo v mnoha oborech českého výtvarného umění a designu. Výstava představí rozmanitou škálu výtvarných projevů, sahajících od studijních kreseb přes návrhy plakátů a divadelní scény až po plastiky pro veřejný prostor či průmyslový design.

Komentovaná prohlídka: 29. 11. 2015 – 15 hodin; Vít Jakubíček (kurátor výstavy)

O umění, architektuře i designu

iUmění.cz

Je unikátní nabídka více než 1400 knižních titulů o umění, architektuře, designu, katalogů výstav či knih pro děti, od více jak 150 českých a zahraničních nakladatelů. Vždy aktuální informace ze světa umění – články, recenze, aktuality a videa o současném českém umění. Nově on-line prodejní galerie originálního současného umění.

Zlinskey klub