Hlavní stránka Kultura Zlín Film Festival odhalil svůj doprovodný program

Zlín Film Festival odhalil svůj doprovodný program

0

autor: Michal Fedorko

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, jehož pětapadesátý ročník se koná od 29. května do 4. června, je otevřený všem generacím. Na každý den je připravený nejen bohatý filmový, ale také doprovodný program – výstavy, divadelní představení, sportovní odpoledne, koncerty, autogramiády, odborné debaty a workshopy.

Festival se bude i v letošním roce prezentovat nezaměnitelným vizuálním pojetím. Výtvarnou koncepci, inspirovanou kaleidoskopem, i festivalovou znělku navrhl zlínský rodák Petr Nikl. Tato výrazná a všestranná osobnost české kulturní scény se představí také ve své autorské divadelní hře Jsem tvůj zajíc 28. května od 19 hodin v aule Academiacentra.

Divadelní zóna

Prostor vymezený všem formám živého umění budou návštěvníci moci navštívit po celou dobu konání festivalu. V divadelní zóně v parku Komenského svou tvorbu představí divadelní soubory, například Městské divadlo Zlín. Na programu jsou výtvarné workshopy s divadelní tematikou, každý večer pak divadelní představení pro dospělé.

Festivalový zámek

Epicentrem zábavy s mnoha atrakcemi pro návštěvníky od jednoho roku do dvanácti let zůstává i v letošním roce zlínský zámek. Děti ve dvou patrech zámku a na nádvoří najdou široké spektrum možností vyžití: bohatě vybavené herny, projekce pohádek, prolézačky, kolotoče a další outdoorové aktivity. Rodiče jsou zváni na výstavy či jazzové koncerty, které začínají ve 20 hodin. Největší hvězdou zámeckého jazzového podia bude Laco Deczi, jehož koncert je na programu 30. května.

Sporťáček

Jedinečnou příležitostí k setkání a sportování se známými osobnostmi bude Sporťáček – festival sportu pro děti, který se uskuteční 29. května od 13 do 20 hodin na čtyřech místech: na Stadionu mládeže, v tenisové hale Růmy nad Stadionem mládeže, ve Sportcentru Maty a ve venkovním bazénu Městských lázní Zlín. Sportovně-zábavní odpoledne představí četné sportovní disciplíny i s možností vše si na místě vyzkoušet. Chybět nebude prezentace jednotlivých svazů a oddílů i sportů pro děti s hendikepem, vše doplněné o důležité informace odborníků. Po celé odpoledne se lidé budou moci zapojit do soutěžních klání, zhlédnout exhibiční vystoupení, či poslechnout si rozhovory. Konat se budou také autogramiády za účasti známých hokejistů, fotbalistů, atletů, účastníků mistrovství světa i olympiády a také populárních herců, režisérů, moderátorů a zpěváků.

Výstavy

Stěžejní akcí v této části doprovodného programu bude retrospektivní výstava mapující tvorbu držitele Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě po děti a mládež a letošního jubilanta Adolfa Borna. Výstava bude veřejnosti přístupná v Galerii Václava Chada ve zlínském zámku od 28. května. Tradiční výstava výtvarně pojatých filmových klapek – sto devatenácti originálních děl významných českých umělců – bude k vidění v Kongresovém centru Zlín. Po jejich dražbě v poslední květnový den si návštěvníci budou moci prohlédnout speciální panely s retrospektivou filmových klapek předešlých ročníků a současně prezentací festivalu. Tvorbě známého zlínského animátora, výtvarníka, režiséra, autora řady filmových klapek a čerstvého sedmdesátníka Ladislava Pálky bude věnovaná výstava v Galerii Pod radnicí. Vernisáž se uskuteční 2. června v 17 hodin. Za kostýmy z nové pohádky Sedmero krkavců zájemci zamíří do obchodního a zábavního centra Zlaté jablko, kde uvidí pět kostýmů. Další dva budou k vidění v kongresovém centru.

Letošní Zlín Film Festival bude provázet i výstava jedné z největších soukromých sbírek vydání knihy Malý princ ve střední Evropě. Životu legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho se věnuje Petr Sís ve své nejnovější knize Pilot a Malý princ. Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik, tvůrce animovaných filmů a také člen festivalové poroty bude svou knihu podepisovat na autogramiádě.

Koncerty

V rámci koncertního programu vystoupí řada oblíbených zpěváků a hudebních skupin – Buty, Dasha, No Name, Zrní, AG Flek, Michal Hrůza a Čankišou. Koncerty budou začínat vždy v 19:30 hodin před projekcemi letního kina na Open Air Place pod Domem umění.

Zlatá stuha

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje už přes dvacet let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Na Zlín Film Festivalu bude besedovat Petra Braunová. Výtvarnou dílnu povede Renáta Fučíková. Obě mají nominaci na ocenění Zlatá stuha.

Film Industry

Film Industry bude hostit malý sál Kongresového centra Zlín. Program je určený novinářům, odborné veřejnosti i všem zájemcům o hlubší znalost filmového průmyslu. Letos se zaměří  na největší výzvy české filmové scény, například na problematiku nelegálního stahování filmů.

Film-lab

Filmová laboratoř představí současné audiovizuální techniky pro televizní a filmovou tvorbu. Návštěvníci, primárně studenti filmových škol, si budou moci prohlédnout šest samostatných pracovišť – dvě televizní studia, zvukové, ruchové pracoviště a další.

Autogramiády

Zpěváci, hudební skupiny, herci, režiséři, výtvarníci a další významní festivaloví hosté se při celém festivalu budou podepisovat svým fanouškům. Každý den vždy od 17 hodin v centru Zlaté jablko na náměstí Míru.

Tento text byl publikován díky laskavé podpoře našeho partnera:

DarujKarikaturu.cz

Pokud se chcete stát partnerem některého příspěvku nebo rubriky, napište nám na email: redakce@zlinskynocnik.cz/web

Chcete dostávat dobré zprávy přímo do e-mailu? Zadejte svou e-mailovou adresu a nic vám neunikne: