Hlavní stránka Zprávy Zlíňané pošlou do Afriky přes dvě stě kol

Zlíňané pošlou do Afriky přes dvě stě kol

0

zdroj: Kola pro Afriku, o.p.s.

Zájem a ochota Zlíňanů pomoci lidem v africké Gambii darováním kol prudce roste. Zatímco během loňského prvního pokusu v rámci projektu Kola pro Afriku věnovali šedesát tři bicyklů, letos už to bylo dvě stě patnáct kol.

„S tak velkou ochotou jsme ani nepočítali, i když už napoprvé se ukázalo, že Zlíňané pomáhat umějí. Všem sto šestatřiceti dárcům moc děkujeme,“ vzkázal radní Josef Novák, do jehož kompetencí patří cyklodoprava.

Sběr nepotřebných, starých nebo nefunkčních bicyklů radnice opět pořádala ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Kola pro Afriku. Počet darovaných bicyklů byl nakonec tak velký, že pro ně musely jet Technické služby Zlín, které je bezplatně převážely z náměstí Míru k dočasnému uskladnění v areálu DSZO, hned několikrát. „Počítali jsme tak s jednou jízdou, ale nakonec bylo plných šest kontejnerů,“ spočítal ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník.

Kola ze Zlína nyní prohlédnou a případně opraví a dovybaví technici, poté je čeká odeslání do Gambie. Tam je dostanou děti, které bydlí daleko od svých škol. „Děti si darovaná kola půjčují od školy, v jejímž majetku bicykly zůstávají. Vzdálenosti do školy, které se jeví bez kola jako nepřekonatelné, jsou v rozmezí od osmi do patnácti kilometrů.  Bez kol by se do školy dostávali žáci těžko,“ upozornil ředitel společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda.