Hlavní stránka Zprávy Zlínská kavárna Slunečnice otevřela nové sociální zázemí

Zlínská kavárna Slunečnice otevřela nové sociální zázemí

0

Integrované centrum Slunečnice, ve kterém se nachází oblíbená kavárna, otevřelo nově zrekonstruované sociální zázemí. Náklady dosáhly výše asi 320 tisíc korun. Na opravy přispěl i zlínský magistrát částkou čtyřicet tisíc korun.

Nové toalety nahradily dvě desítky let staré zařízení. Nyní jsou rozšířeny o prostory pro vozíčkáře, WC pro malé děti a přebalovací pult pro miminka. „Prostředí u nás se nám podařilo významně vylepšit, což k nám snad přivede více zákazníků. Kavárna bude více vydělávat a bude tak více práce i pro lidi se znevýhodněním, které jsme od letošního roku mohli dát i na odpolední směny,“ sdělila Miluška Zvonařová, ředitelka občanského sdružení IZAP, které Slunečnici provozuje. „Nové sociální zázemí už Slunečnice potřebovala. Zařadili jsme ji proto mezi pět organizací, kterým jsme rozdělili výtěžek vzpomínkové akce na hokejistu Karla Rachůnka,“ prohlásil primátor města Miroslav Adámek.

Sdružení IZAP ve Zlíně působí od roku 1992, v roce 2001 byla otevřena kavárna Slunečnice, kde hosty obsluhují i handicapovaní. IZAP provozuje i centrum denních služeb, které momentálně využívá 38 klientů. „Snažíme se je postupně vzdělávat, aby byli schopni nastoupit do práce, o což mají zájem,“ uvedla Miluška Zvonařová. Dalších 22 lidí se znevýhodněním zaměstnává sdružení na takzvaných chráněných pracovních místech v kavárně. V objektu navíc provozuje i asi desítku tréninkových dílen, například keramickou, zahradnickou nebo mýdlárnu. „Slunečnice je úžasné místo, kde nachází postižení lidé zázemí a mohou se zde zapojit do běžného života. Velmi její činnost oceňuji,“ svěřil se Adámek.

Město Zlín podporuje IZAP dlouhodobě. Bezplatnou výpůjčkou mu poskytlo prostory pro činnost, opakovaně přispívá i finančně. Například loni částkou 260 tisíc korun podpořilo registrovanou sociální službu, celkem 20 tisíc korun poslalo na aktivitu s názvem Slunečnice pro rodiny s dětmi.