Hlavní stránka Zprávy Zlínská onkologie získala druhý lineární urychlovač

Zlínská onkologie získala druhý lineární urychlovač

0

ilust

Druhý lineární urychlovač dnes slavnostně uvedli do provozu ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati. Přístroj za 67 milionů korun je umístěn v přístavbě pavilonu 21A onkologického oddělení v areálu nemocnice. 

„Lineární urychlovač jsme instalovali loni v prosinci. Byl spuštěn takzvaný fyzikální provoz, zahájeno potřebné měření a od dubna probíhaly audity. Po povolení Státním úřadem pro jadernou bezpečnost jsme letos 1. června zahájili klinický provoz,“ sdělil ředitel nemocnice Pavel Calábek.

První lineární urychlovač spustili ve Zlíně už v roce 2008. V roce 2015 byl za téměř 35 milionů korun technicky vylepšený výměnou kolimačního (stínícího) systému a změnou v plánovacím systému radioterapie. Obě modernizace byly součástí dodávky téměř dvou desítek přístrojů na projekt, na který krajská nemocnice získala 85% dotaci z Evropské unie. Ministerstvo zdravotnictví požaduje, aby v každém komplexním onkologickém centru byly minimálně dva lineární urychlovače. „Přístroje musejí mít pravidelný servis, který vyžaduje jejich odstávku. Navíc případné poruchy mohou také způsobit odstávku. Proto jsou nutné dva urychlovače, aby v případě odstávky jednoho byl v provozu druhý a nebyla přerušována léčba pacientů,“ vysvětlil primář onkologického oddělení Milan Kohoutek.

Pořízením nového přístroje se však podle něho samozřejmě zvýší i kapacita pracoviště. „S oběma přístroji se dostaneme na téměř dvojnásobný výkon toho, který byl před vylepšením prvního urychlovače. To znamená, že místo 55 můžeme ozařovat na obou přístrojích až 100 pacientů denně s tím, že jeden bude v provozu na dvě směny a jeden na jednu,“ dodal primář.

Vybavení komplexního onkologického centra nejmodernějšími přístroji zvýší společně se stávajícími kvalitu léčebných postupů a úroveň péče o pacienty. Očekávaným přínosem projektu jsou zejména snížení úmrtnosti, zlepšení diagnostiky, snížení radiační zátěže pro pacienty nebo zvýšení kvality života pacientů po prodělání nádorového onemocnění.

prokapely