Hlavní stránka Zprávy Zlínská radnice chce rozšířit omezení pití na veřejnosti

Zlínská radnice chce rozšířit omezení pití na veřejnosti

0

Míst, kde se na veřejnosti nesmí popíjet alkohol, bude ve Zlíně více. Rada města odsouhlasila doplnění příslušné vyhlášky od dalších pět lokalit. Ty se nachází jak v centru Zlína, tak v jeho místních částech Malenovice a Louky nad Dřevnicí. Rozhodnutí rady ještě musí posoudit zastupitelstvo. Pokud jej podpoří, bude ve Zlíně už třináct lokalit, kde není možné popíjet alkohol na veřejném prostranství.

Vyhláška zakazující požívání alkoholu na veřejnosti platí ve Zlíně od 23. června loňského roku. „Velmi se nám osvědčila. Z ulic, na které se vztahuje, se podařilo vytlačit osoby, které zde často opakovaně opíjeli. Strážníci na základě této vyhlášky provedli už tisíce kontrol. Praxe však ukázala, že platnost vyhlášky je nutné rozšířit na další lokality, což nyní děláme,“ sdělil náměstek primátora Ondřej Běták, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá. Dodal, že vyhláška zakazující požívání alkoholu na veřejnosti se nijak nedotýká provozů restauračních zařízení v daných oblastech.

Na tvorbě vyhlášky zakazující požívání alkoholu na veřejnosti koalice spolupracovala se zástupci opozice. „Chceme totiž, aby tato i další vyhlášky, na jejichž vzniku se opozice podílí, měly platnost řadu let, aby nebyly omezeny délkou volebního období. Když se s ní na jejich vytvoření dohodneme, je jasné, že tyto vyhlášky vítězové příštích voleb nebudou od základu měnit. Což vnáší do oblastí, ve kterých mají platnost, jasná pravidla. Spolupráce s opozicí není přitom vůbec formální, například zastupitel Marian Lehocký se aktivně podílel na tvorbě této vyhlášky i vyhlášky, která se týká loterií,“ konstatoval Běták.

Popíjení v oblastech, kde je to na základě jmenované vyhlášky zakázané, se trestá pokutami. S jejich vymáháním jsou často problémy. „Dostávají je totiž také lidé bez přístřeší nebo sociálně slabí, u kterých je vymahatelnost těchto pokut obtížná. Hlavního záměru, tedy toho, aby se na rušných veřejných prostranstvích a ulicích nepopíjel alkohol, se ale díky vyhlášce dosáhnout podařilo,“ těší Milana Kladníčka, ředitele zlínské městské policie.