Hlavní stránka Kultura Zlínské divadlo přivede na jeviště Jana Antonína Baťu

Zlínské divadlo přivede na jeviště Jana Antonína Baťu

0

J. A. Baťa a jeho velké vize, s obrovskou dynamikou rozvíjené, ale nedokončené, pošlapané a umlčené, jsou tématem druhého pokračování baťovské trilogie, které v těchto dnech připravují pod vedením slovenského režiséra Patrika Lančariče herci v Městském divadle Zlín. Premiéra je 14. ledna v 19:00 ve Velkém sále a v hlavní roli se představí Rostislav Marek.


„Jedná se o volné pokračování. Zatímco první část byla věnována Tomáši Baťovi, v této dostane slovo jeho nevlastní bratr Jan Antonín,“ připomenul dramaturg Vladimír Fekar. Autorem scénáře je slovenský dramatik Peter Pavlac. „Na kontroverzní osobnost Jana Antonína se díval svobodně a nezaujatě, ani ve zlínském, dokonce ani v českém kontextu. Přestože pracoval s historickými fakty, text nepostrádá život, absurdní humorné situace a vtipné scény. Hodně pracoval s ironií osudu. Humor často vychází z nepřesnosti a pohybuje se na hranici grotesky,“ upřesnil Fekar.

Podle režiséra Lančariče je Jan Antonín fascinující postavou, o které by se mělo mluvit. „Jedni jej mají za zrádce, druzí za mimořádně důležitou osobnost, která firmu Baťa povznesla a dostala na celou planetu. Oba tyto tábory mají své argumenty, ale odpůrci Jana Antonína jsou hlasitější, jeho etapu úspěšně dlouhodobě a vědomě gumují a snaží se manipulovat historii i veřejné mínění. To vše z jediného důvodu – dědictví a spory o majetek tak obrovský, že si ho ani neumíme představit. Chceme dát J. A. Baťovi slovo a očistit ho od špíny, která na něm mnoho let lpí, i když soudy ho z ničeho vinným nikdy neuznaly,“ řekl Lančarič. Peter Pavlac podle něj mistrovsky zachytil proměnu člověka, který uvažuje v několika časových pásmech, bojuje s válkou, s politickou situací, čelí znárodnění, řeší rodinné tahanice a klid nakonec najde v obyčejnosti.

Autorem scény je Pavel Borák, kostýmy navrhla Markéta Oslzlá a o hudbu se postaral Richard Dvořák. V dalších rolích se představí Tamara Kotrbová, Marie Vančurová, Helena Čermáková, Tomáš David, Radoslav Šopík, Zdeněk Julina, Luděk Randár, Jan Leflík a další.


Tento a další texty mohly být publikovány díky podpoře našich partnerů, mezi něž patří i:

Všechno pro kapely

Chcete se také stát partnerem Zlínského nočníku a podpořit tak nezávislé a pozitivní médium, jehož redaktoři pracují bez nároku na odměnu? Kontaktujte nás: redakce@zlinskynocnik.cz/web