Hlavní stránka Kultura Zlínský film Úsměvy smutných mužů míří do kin

Zlínský film Úsměvy smutných mužů míří do kin

0

Hotovo, dotočeno, hlásí producenti nového celovečerního filmu s názvem Úsměvy smutných mužů, který se mimo jiné natáčel i ve Zlíně a okolí. Ve filmu se tak objeví nejen přední čeští herci, ale pozorní diváci v něm jistě poznají i některá známá zlínská místa jako je radnice, park Komenského nebo Baťův institut. Snímek zamíří do kin už v květnu.

Opojně hořká komedie podle stejnojmenného knižního bestselleru Úsměvy smutných mužů vypráví osudy čtyř chlapíků, kteří se potkají v protialkoholní léčebně. Navzdory drsné zkušenosti však zažívají i zábavné situace a vznik nových přátelství.

Pro finální dokončení filmu získali tvůrci finance i od příznivců prostřednictvím crowdfuningu. „K tomu, abychom nechali utéct hlavní postavu je potřeba udělat složitý filmový trik, který ale vůbec není levný. Stejně jako další filmové triky v tomto filmu, které však jako triky vůbec nemají vypadat a divák by si jich vůbec neměl všimnout. Vše musí být naprosto realistické. A k tomu potřebujeme ty nejlepší specialisty,“ vysvětluje autor námětu Josef Formánek, který sám překonal alkoholovou závislost a tato životní etapa se stala inspirací pro vznik jako knihy. Tvůrci potřebovali vybrat 480 000 Kč a v současné době tuto částku již překonali.

Jednou ze čtyř hlavních postav filmu je úředník Milan. Geniálního matematika, kterého kvůli alkoholu zavrhla celá rodina, ztvárňuje Jaroslav Dušek. Právě Milan v místních zlínských lokacích vypráví divákům svůj retrospektivní příběh. „Město Zlín film podpořil a přímo ve Zlíně jsme si vybrali společně se zástupci Statutárního města Zlína hned několik zajímavých míst, která se ve filmu objeví. Například park Komenského, Baťův institut 14ǀ15 nebo třeba radnice, kde Jaroslav Dušek hraje jednoho z radních zlínského magistrátu,“ upřesňuje režisér a absolvent zlínské vyšší odborné filmové školy Dan Svátek.

Vedle Jaroslava Duška se v protialkoholní léčebně sešli i další přední herci jako je David Švehlík, Jaroslav Plesl, Ondřej Malý nebo Simona Babčáková.  „Mottem snímku je Během proti chlastu, během proti osudu! Proto jsme příběh našich hrdinů zasadili i do prostředí velkých běžeckých akcí,“ upřesňuje režisér. První klapka dokonce padla na 2. ročníku festivalového půlmaratonu, ale jak už to tak u filmu někdy bývá, tyto záběry se nakonec ve snímku neobjeví.


Tento text mohl být publikován díky podpoře našich partnerů, mezi které patří i: 

Chcete nás také podpořit a získat prostor u nás na webu? Napište na: redakce@zlinskynocnik.cz