Hlavní stránka Lifestyle Zlínský zámek hostil festival o životě bez závislosti

Zlínský zámek hostil festival o životě bez závislosti

0

zdroj: Skrz Prsty

V prostředí Zlínského zámku se 1. dubna diskutovalo o tom, jaký je život bez závislostí a nebyl to apríl. Letošní festival Skrz Prsty, který již druhým rokem pořádají studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, uvedl opět zajímavá i kontroverzní témata. Řeč byla o lidech, kteří žijí nekonzumně a o lidech vyléčených z drogové závislosti. Program byl rozdělen do dvou částí., dopolední blok přednášek byl určen studentům středních škol a odpolední mohla navštívit široká veřejnost.

Účastníci festivalu se dozvěděli, že se nemusí dívat na „potetované punkery“ skrz prsty, protože právě v této komunitě vznikl životní styl s názvem Straight Edge, jehož příznivci odmítají jakékoliv návykové látky, ať už jsou legální nebo ne. Někteří zastánci Straight Edge odmítají i další věci. Jak řekl  s nadsázkou jeden ze speakerů, Lukáš Vincour: „Já bych například nesnědl nic, co vrhá stín.“

Alena Suchánková ve své přednášce o permakultuře mluvila o tom, že trvale udržitelná nemusí být jen zahrada ale i dům, a že příroda se o sebe dokáže postarat sama, protože na každého slimáka, je taky nějaká husa. Petr Vlček hovořil o využití přírodních materiálů ve stavebnictví ve snaze dokázat, že rodinný dům, ale i „panelák“ se dá postavit třeba ze slámy a při vyplňování dřevěných příček bahnem se dá zažít spousta legrace. Den plný debat zakončil Arnošt Novák, povídáním o tom, jaký byl jeho život ve squatu nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Bohužel nedorazil Stanislav Polách, který měl připravenou přednášku o cohousingu neboli vědomě budovaném sousedském společenství čili spolubydlení. Také farmářské trhy, které celou akci doprovázely, byly vlivem počasí ochuzeny o několik stánků.

Role moderátora se ujal manažer loňského ročníku Jan Tomešek, který po promítání studentského dokumentu, pozval všechny na afterparty, která se konala ve zlínském Musiclandu ve znamení sena, soutěží, a zeleného pití.

Tento text byl publikován díky laskavé podpoře:

www.zetdiplomky.cz

Pokud se chcete stát partnerem některého příspěvku nebo rubriky, napište nám na email: redakce@zlinskynocnik.cz/web