Hlavní stránka Kultura Zlínský zámek představuje tvorbu Mariana Volrába

Zlínský zámek představuje tvorbu Mariana Volrába

0


4 Mikrosvět III

Temnota ve skle – světlo v obrazech. Tak se jmenuje výstava sklářského výtvarníka a malíře Mariana Volrába, která je k vidění v Galerii Václava Chada ve Zlínském zámku. Návštěvníci si mohou unikátní tvorbu prohlídnout až do 20. května.

Marian Volráb patří k předním českým tvůrcům zabývajícím se sklářskou tvorbou a malbou. Jeho díla se dají najít jak v českých tak světových sbírkách galerií i veřejného prostoru. Ve Zlíně představí svou prací netradičním způsobem. Některá jeho díla budou totiž dokončena těsně před začátkem výstavy, a tak Zlín představí premiéru autorova díla.

„Autor má vyhraněný umělecký rukopis. Na své skleněné plastiky používá tavené sklo, jež upravuje rytím a broušením na hrubých kotoučích odlišných zrnitostí.“ Přibližuje dílo kurátorka výstavy Miroslava Kupčíková, která dále dodává: „Autor se soustavně zajímá o člověka, jeho pocity, prožitky, vztahy. V expozici zlínské výstavy budou k vidění například plastiky Sklíčenost, Únik, Spěch nebo Zastavení.“

Marian Volráb je sklářský výtvarník, malíř a pedagog, člen skupiny Rubikon. Plastikou se zabývá od 80. let. Používá tavené sklo, které upravuje rytím a broušením. Vytváří také malby. Účastnil se mnoha samostatných i společných výstav v Česku i v zahraničí – např. V Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, SVU Mánes v Praze, Simenoglass Art Galery Bratislava, Studio Glass Gallery London a mnoha dalších místech v Německu, Japonsku, Španělsku či USA. Jeho díla jsou součástí prestižních sbírek, vč. Národní galerie v Praze, Victoria and Albert Musea v Londýně nebo Musea Kunst Palast v Düsseldorfu.

prokapely