Hlavní stránka Zprávy Zlínští středoškoláci nejsou v otázce redukování tříd gymnázií jednotní

Zlínští středoškoláci nejsou v otázce redukování tříd gymnázií jednotní

0

Záměr krajských radních od příštího školního roku zrušit po jedné třídě čtyřletého studia na obou zlínských gymnáziích se nepřímo dotýká i dalších středních škol ve Zlíně a okolí. Zpráva se proto rozšířila do povědomí i tamních žáků. Mnozí si na věc vytvořili nějaký názor, někteří však situaci vůbec neřeší.

Například Robert Džuba, žák čtvrtého ročníku Obchodní akademie je k záležitosti, která mezi spoustou jeho zlínských vrstevníků vyvolala žhavé debaty, lhostejný. „Mně je to upřímně jedno, na střední už jsem, takže mě to už nijak neovlivní,“ řekl. Obdobný postoj si lze vyslechnout i na Střední škole obchodně technické. “ Moc se o to nezajímám, protože se mě to přímo netýká. Od toho jsou jiní, aby to posoudili,“ myslí si tamní druhák Denis Zedník.

Zcela mimo svůj zájem ale případ neponechala jeho spolužačka Denisa Pavlíčková. Ačkoli ani ji situace přímo neovlivňuje, má svůj názor ujasněný a staví se na stranu radních. „Podle mě je to dobře, že tříd ubude. Teď se na gymnázium dostane skoro každý, kdežto dřív byl pro ostatní gymnazista „někdo“. Měl zajištěnou budoucnost,“ všimla si. Každá ze stran sporu přispěchala se svými argumenty. Zástupcům kraje jde o zvýšení prestiže gymnázií a přesunutí středoškoláků na oborové školy, učitelům a žákům dotčených gymnázií zase o efektivní fungování jejich škol. Pokud si nezávislý pozorovatel vybere z každého tábora něco, může pak být jeho názor rozpolcený. „Zrušení tříd na dvou největších zlínských gymnáziích by určitě prospělo méně žádaným školám. Nelíbí se mi ale, že to vyplynulo na povrch až teď, skoro měsíc po projednávání záměru s řediteli gymnázií. Obdivuji iniciativu studentů nejen maturitních ročníků, že bojují za zachování těchto tříd, i když se jich tato změna v podstatě netýká,“ uznává čtvrťák ze Střední průmyslové školy Jaroslav Kryšpín.

Najdou se i středoškoláci, kterým se změna vyloženě nelíbí, přestože na gymnázium nechodí. „Třídy by se podle mě rušit neměly,“ řekla bez dalšího žákyně Obchodní akademie Magda Zacharová, zatímco někdo slyší na argumenty iniciátorů veřejných výzev za zachování tříd, kteří varují před ohrožením volitelných předmětů nebo finančními dopady. „Zrušení jedné třídy bude znamenat méně studentů a s tím také méně předmětů na výběr. Z toho by mohl plynout přebytek personálu a mohlo by dojít na propouštění,“ obává se Kryšpínův spolužák Lukáš Janoš.

Poté co, se zpráva o rozhodnutí Zlínského kraje coby zřizovatele zlínských gymnázií dostala na veřejnost, vznikly dvě internetové výzvy proti zrušení tříd a dosud získala jedna z nich přes dvanáct set a druhá téměř sedm set podpisů. Jejich iniciátoři, kterými jsou v prvním případě učitelé, ve druhém žáci těchto škol, se chystají je v polovině prosince předložit krajskému zastupitelstvu a radě.